14 yıllık memurken, 1989'da ayrıldım. İsteğe bağlı emeklilikle E.S.'den emekli olabilir miyim?

29/06/2011 20:18:00
Yazdır

Soru

Ben 25 Ekim 1974 tarihinde öğretmen olarak göreve başlamış bir memurum. 01 Eylül 1989 tarihinde görevi terk ettim. Yani 14 yıl 10 ay 5 gün memur olarak çalıştım. Görevi terk ettikten sonra herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmadan kendi işimi yaptım. İsteğe bağlı sigorta veya SSK'lı olarak eksik primlerimi tamamlamak istiyorum. Emeklilik koşullarımın ne olduğu konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevap

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa göre emeklilik durumunuz; 25 hizmet yılınızı tamamlamanız, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu geçici Madde 205?de gruplar halinde belirlenen yaş gruplarından hangisine tabi iseniz, bu yaş haddinizi de doldurmanız gerekmektedir.

Belirtilen şartlara göre durumunuz uymamaktadır.

Bu halde, sizin isteğe bağlı devlet memuru olmanız durumunda emeklilik koşulları 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre olacağını değerlendirmekteyiz.

İsteğe bağlı iştirakçilik konusunda yapmış olduğumuz değerlendirmeler için tıklayınız.

Durumunuz yapmış olduğumuz değerlendirmeler kapsamına girdiği durumda, müracaatınızı Sosyal Güvenlik Kurumuna ANKARA yapmanızda fayda olacağını söyleyebiliriz.

Bu soru 14,193 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR