2008 sonrası girişliyim. Özeldeki hizmetlerimi saydırırsam, emekli keseneğim artar mı?

20/04/2015 16:07:00
Yazdır

Soru

Memuriyet öncesi ssk hizmetimi birleştirdiğimde emekli keseneğinden dolayı maaşımda bi azalma olurmu. Yoksa Memuriyete girişim 15.09.2010 (1 Ekim 2008 sonrası 5510 a tabiyim) olduğu için emekli keseneğini etkilemeyip maaş sabit mi kalır. Birde hizmet birleştirme neticesinde ssk hizmet sürem olan 7,5 senenin tamamı 4,5 sene memuriyet süremle birleşip toplam memuriyet sürem 12 seneye çıkarmı.

Cevap

1 Ekim 2008 sonrası 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu koşullarına tabi memurların SSK.lı hizmetlerinin emeklilik değerlendirmesindeki esaslara yönelik Sosyal Güvenlik Kurumunun sitesinde bulunan 29.8.2014 ve 1.10.2014 tarihli DUYURULAR bulunmaktadır.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular/

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular/

Sigortalı hizmetlerinizin hizmet birleştirme neticesinde memuriyet sürenizi artırmaz. Hizmet sürenizi artırır. Maaşınızdan Sosyal Güvenlik Kesintileri 2008 öncesi memurlarda olduğu gibi emekli keseneğine esas aylık sistemi üzerinden yapılmayacağından, maaşınızda bir azalma olmaz. 2008 Ekim sonrasındaki memurların Sosyal Güvenlik Kesintileri 5510 sayılı Kanun Madde 80 hükmündeki kurallara gore prime esas kazançlar üzerinden kesilmektedir.

Bu soru 7,020 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam