İKM alımında askerlik şartı

12/04/2016 12:02:00
Yazdır

Soru

Askerlik tecil tarihim 04.08.2016 tarihinde bitecektir. Adalet Bakanlığı alımlarına bu tarihten önce başvuru yapsam atamam kabul olur mu ve uygulama sınava ve mülakata askerdeyken gitsem atamam kabul olur mu? Sonuçta başvuru durumunda askerlikle ilişiğim bulunmamakta ve tecilim devam etmekte.

Cevap

İnfaz koruma memuru alımında genel şart şu şekildedir:

"c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,"

Başvuruların son günü ise, 15 Nisan 2016 günü mesai saati bitimidir. İlan için tıklayın.

İlanda, askerlik şartının hangi tarih itibariyle aranacağı yazmamaktadır. Katip kadrosu için bilgisayar belgesine sahip olmada veya yaş şartına sahip olmada son başvuru tarihi itibariyle aranacağı belirtilmesine rağmen, askerlik şartı için bir belirleme yapılmamıştır.

Merkezi KPSS yerleştirmelerde ikinci bir sınavın olmaması nedeniyle, KPSS puanıyla direkt yerleştirme yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmelerde askerlik şartı son başvuru tarihi itibariyle istenmektedir. Aday, askerlik şartını taşıyorsa başvurmakta, yerleşme sırasında askerde ise hakları saklı tutulmaktadır.

Ancak, sizin olayda, devam eden bir sınav süreci bulunmaktadır. Başvuru sırasında askerlik şartını taşımanız rağmen, sınavlar sırasında bu şartı taşımamaktasınız. Muhtemelen sınavlar sırasında askerde olacağınız için sınav sürecini takip etmekte zorlanacaksınız. Eğer askere gitmekten kaçınıp bakaya kalarak sınav sürecine katılırsanız bu kez hukuki sorun oluşacaktır. Zira bakaya durumunda olanların atamaları yapılmamaktadır.

Bu konuda Adalet Bakanlığının bir belirleme yapması uygun olacaktır. Aksi halde hem kadro boş kalacak hem de aday mağdur olabilecektir.

Bu soru 11,927 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?