4 yıllık mezunuyum. 2 yıllık yeni bir bölüm okursam, KPSS'ye hangi düzeyden girmem gerekir?

22/07/2017 23:40:00
Yazdır

Soru

iyi günler. 4 Yıllık Türk Dili ve Edebiyatı Lisans mezunuyum. Bu yıl YGS Sınavına girdim ve 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Teknikerliği Okumak istiyorum. Bu bölümü bitirdikten sonra Lisans mı yoksa Önlisans KPSS'ye mi gireceğim. Söz konusu bölüm ile ilgili atamam nasıl olacak.Bu konuda bilgi almak istiyorum.

Cevap

KPSS kılavuzlarında yer alan hüküm gereğince, KPSS sınavına en üst öğrenim düzeyinden girilmesi mecburidir.

2013 yılında, Danıştay, KPSS'ye en üst düzeyden girilmesi gerektiği yönündeki hükmü, sağlık ve teknik okulları mezunu yönünden iptal etti. Danıştay kararı doğrultusunda bir iki yıl alt düzeyden de tercih imkanı verildi.

Ancak Danıştay üst dairesi, alt öğrenimden de tercih yapılabilmesine imkan veren alt daire kararını iptal etti.

Hali hazırdaki uygulamada, en başa dönülmüş olup, sınava en üst düzeyden girilebilmekte ve tercihlerde de sadece hangi düzeyden girilmiş ise o düzeyden tercih yapılabilmektedir.

Yani siz 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Teknikerliği okumak isteseniz dahi, 4 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı Lisans mezunu olduğunuz için, yeni bir karar alınmadığı sürece, KPSS sınavına lisans sınavından girmek zorunda kalacaksınız.

Bu soru 50,932 defa okundu. 28 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam