KPSS ile avukat alımında 2 yıl şartı nasıl anlaşılmalı?

07/06/2016 00:03:00
Yazdır

Soru

Merhabalar. 7207 nitelik kodu "Avukatlık ruhsatı aldıktan sonra en az 2 yıl mesleği ile ilgili çalışmış olmak" şartını araştırıyorum. Yanlış tercih yapıp kadro doldurmak 1 kadro da olsa meslektaşlarımın hakkını yemek istemiyorum zira. Bu konuyla ilgili Bilginiz dahilinde yanıt verirseniz sevinirim. Kuruma atandığımızda bu konu ile ilgili nerden alınmış belge isterler. İlla SGK'dan kayıtlı olmak ve 2 yıl boyunca sigortanın yatması mı gerekmekte? Ben kendi ofisimi açtıktan sonra sigortamı yatıramadım. Çıkan yasa kapsamında sigorta kaydım da silinmiş durumda. Sonraki dönemde görünen Mayıs 2015'ten beri SGK dönemi de 2 yılı sağlamıyor. Fakat 2012 Şubattan beri kendi ofisimin vergileri gelir vergisi vs düzenli yatmış durumda ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından aldığım belge de hukuk danışmanlığı ve temsil faaliyetlerini Şubat 2012'den beri hala faal olarak yaptığımı göstermekte. Sizce bu belge bu 2 yıllık şartı sağlamak için yeterli olur mu yoksa atanacağımız kurum illa bunun yanında bir de yatırılmış ödenmiş sigorta kayıtlı 2 yılı aşkın SGK'dan alınacak belge mi istemekte?

Cevap

Özel Koşullar Nitelik Kod Kılavuzunda 7207 kodu; "Avukatlık Ruhsatı Aldıktan Sonra En Az İki Yıl Mesleği İle İlgili Çalışmış Olmak." şeklinde yer almaktadır.

Söz konusu koşulda serbest veya bir kuruma bağlı olarak ayrımı olmaksızın belge ile çalışmışlığın ispatı gerekecektir. Çalışmışlıkların ispatında SGK kayıtları göz önünde bulundurulur. Eğer yok ise resmi belge niteliğinde kayıtlar ve belgeler de çalışmışlığın ispatında mümkündür.

"En az iki yıl" süre, yekpare veya parçalı olabilir. Nihayetinde toplam süre dikkate alınacaktır. Burada esas olan çalışmışlığın resmi belge ile ispatıdır. Bu şartlar altında tercih kılavuzunda yer alan 7207 kodunun bulunduğu kadroları tercihiniz mümkündür. Yerleştirilmenizin akabinde konu ile ilgili kurum tarafından tereddüt hasıl olduğunda Devlet Personel Başkanlığından söz konusu kurum görüş isteyebilecektir.

Bu soru 4,795 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?