Üst dereceye geçtim özel hizmet tazminatım neden eksik gözüküyor?

20/02/2018 09:51:00
Yazdır

Soru

Merhabalar ben yeni 4/1 olan bir öğretmenim bordromda özel hizmet tazminatı ödemesi 1088 tl çıkıyor aynı kademe derecedeki arkadaşın ki 1191 tl bu bir yanlışlık mı eğer öyle ise neden kaynaklanır neyin düzeltilmesi gerekir.

Cevap

Zam ve Tazminat Kararnamesi:

"A. Eğitim Öğretim Tazminatı:

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100

-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95

-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 85"

2018-2019 Toplu Sözleşmesi:

"Eğitim öğretim tazminatı

Madde 14- (1) 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (III) sayılı Cetvelin "A. Eğitim Öğretim Tazminatı" bölümünde yer alan "100", "95" ve "85" oranları; "120,56", "115,56" ve "105,56" olarak uygulanır."

Öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatları (yani özel hizmet tazminatları) toplu sözleşmeye göre artırımlı ödeniyor.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 167. Maddesi:

"Derece değişikliğinde aylığa hak kazanma:

Madde 167 -Derece yükselmesinde veya daha aşağı derecelere atamada memur, yükseldiği veya atandığı derecenin görevine başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır. Ancak, yürütülmekte olan görevin niteliğinde bir değişme olmaması halinde derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden ay başından itibaren bu derecenin 161 inci maddeye göre kazandığı kademe aylığını alır."

Sorunuza göre dereceniz 4 ise %115,56 üzerinden eğitim öğretim tazminatı almanız gerekirken %105,56 üzerinden aldığınız anlaşılıyor. Bunun nedeni bu ay içerisinde 4. dereceye atanmanız olabilir. Bu durumda yeni dereceye karşılık gelen tazminatınızı takip eden ayki maaşınızda almanız gerektiğini düşünüyoruz.

Takip eden ayda da eski oran üzerinden tazminatınız hesaplanırsa kurumunuza hatanın giderilmesi için başvurabilirsiniz.

Bu soru 2,375 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?