Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3693/
Yazdırılma Tarihi : 17 Haziran 2024 Pazartesi 11:09

SSK emeklisi, ölen eşinin aylığını da alabilir mi?

02/06/2018 10:46:00
Yazdır

Soru

Merhaba,

Annem SSK emeklisi ve yaşlılık maaşı var. Babam vefat etti ve babamdan dolayı ölüm aylığı da bağlandı. Tabi kendi maaşı olması ve sadece kendisi alması sebebi ile kesintiye uğrayarak alıyor. Babamın maaşı annemin maaşından daha yüksek.

Annem ölüm aylığını tam alıp yaşlılık aylığından kesintiye uğrayarak alma imkanına sahip midir? Sahip ise ne yapmamız gerekir?

Cevap

Durumunuzu 2 yönlü olarak değerlendirmekteyiz:

1- Vefat eden babanızın Devlet memuru olması durumunda;

Vefat eden babanız devlet memuru ise, işçi emeklisi annenize bağlanan aylıklarda bir kesinti olmaz. Anneniz aylığını çalıştığı sürelere karşılık bağlanmış olan aylıkları tam olarak alır. Babanızdan dolayı da sadece annenize aylık bağlanmış olması halinde de aylık oranı % 75 olur.

2- Vefat eden babanız da anneniz gibi işçi emeklisi olması durumunda;

İşçi emeklisi olarak anneniz aylıklarını tam olarak alır. Babanızdan dolayı da aylık oranı % 50 olur. Şayet başkaca aylık bağlanmış çocuğu olmamakla birlikte kendi çalışmaları nedeniyle aylık bağlanmamış olsaydı aylık oranı % 75 olurdu.

Sonuç değerlendirmemiz olarak;

Dul eşler, her durumda hem kendi aylıklarını hem de vefat etmiş eşlerinden dolayı belirli oranda ölüm aylıklarını alabilmektedirler. Tercih aylığı sistemi memurlarda mevcut iken işçilerde böyle bir tercih aylığı bulunmaz. Memurlardaki tercih aylığı her iki bağlanmış aylığında memur statüsünde olması halinde uygulanan bir sistemdir. 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 96 hükmünde açıklanmıştır.

İşçi hükümlerinde tercih aylığı hem yetim hem dul olarak ölüm aylığına hak kazanılması halinde tercih edilen sistem bulunur, bunun dışında bir hüküm bulunmaz.

Dolayısıyla, babanızın devlet memuru olması halinde tercih edilecek bir durum bulunmaz ve anneniz hem kendi aylığını hem de babanızdan dolayı bağlanan aylığı alır.

Babanızın işçi olması halinde ise tercih söz konusu olamayacağından anneniz kendi aylığını tam olarak alır, babanızdan dolayı da bağlanacak olan aylık oranı % 50 olur. Bunun dışında kendi aylından feragat ederek babanızdan dolayı % 75 oranında aylık alamayacağını değerlendirmekteyiz.

BENZER SORULAR
02.10.2020Önce emekli ikramiyesinin alınıp sonra emekli maaşının bağlanması mümkün müdür?
15.10.2019Dul aylığını, 3 aylık olarak peşin alan kişi, vefat ederse kalan aylıklar geri ödenir mi?
29.06.2019İşçi emeklisi, 11 yıllık memurluk hizmetini 15 yıla tamamlarsa ikinci bir aylık alabilir mi?
09.10.2018Makam tazminatında 2 yıl şartının tek istisnası
08.10.2018Emekli bayan memur, işçi babasından aylık alabilir mi?
31.07.2018Malulen emekli olan doktor, yeni ödemeyi alabilir mi?
02.06.2018SSK emeklisi, ölen eşinin aylığını da alabilir mi?
16.08.2017Memurun ölümünde, yabancı uyruklu eşine aylık bağlanır mı?
07.04.2017Hem SSK hem de memurluk çalışması olanlar, iki ayrı aylık alabilir mi?
22.11.2016Sivildeki davadan dolayı re'sen emekli edilecek astsubaya, emekli aylığı bağlanır mı?