Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3888/esi-kamu-iscisi-olan-memur-es-durumu-tayini-isteyebilir-mi.html
Yazdırılma Tarihi : 21 Ekim 2019 Pazartesi 08:35

Eşi kamu işçisi olan memur eş durumu tayini isteyebilir mi?

30/03/2019 17:51:00
Yazdır

Soru

Merhaba ben msb da 4857 tabi kadrolu işçi olarak göreve başlayacam eşim kadrolu devlet memuru. Ben iş başı yaptığım andan itibaren eşim, eş durumundan tayin isteyebilir mi? Tayine engel bir durum var mı?

Teşekkürler

Cevap

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik:

"Madde 14 - Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;

a) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere,

d) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,

Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ilişkin belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca yer değiştirme başvurusuna, evlilik durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir."

Kamu kurumlarında çalışan kadrolu işçilerin kamu personeli sayılacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle iş başı yaptığınız günden itibaren memur eşinizin aile birliği mazeretiyle tayin talep edebileceğini değerlendiriyoruz.

BENZER SORULAR
10.10.2019Tüp bebek tedavisi tayin için sağlık özründen sayılır mı?
26.09.2019Denetmen kadrosundayım rotasyon olmamak için diğer kadrolara nasıl geçerim?
01.08.2019Kurumlar eşi tayin olan memura izin vermek zorunda mı?
28.07.2019Üniversitede çalışan sözleşmelinin becayiş hakkı var mı?
08.07.2019Aynı bakanlıktaki diğer uzman yardımcılığına sınavsız geçebilir miyim?
05.07.2019İl özel idarelerinde genel sekreter yardımcısı atamada aranacak hizmet süresi kaçtır?
30.06.2019Polis memuruyum hakimliğe geçmek için istifa gerekir mi?
11.04.2019Sözleşmeli sağlık personelinde becayiş şartları neler?
30.03.2019Eşi kamu işçisi olan memur eş durumu tayini isteyebilir mi?
08.03.2019Şehit ailesi personelin tayin hakkı var mı?