Memurlar futbol kulüplerinde gönüllü çalışabilir mi?

10/11/2019 21:48:00
Yazdır

Soru

Merhabalar.

657 sayılı DMK kapsamında Kamu personeliyim. Profesyonel Futbol Kulübünde mesai dışında ve hafta sonları gönüllü olarak eğitim ve sportif faaliyette bulunabilirmiyim?

Bulunabilirsem bunun için nasıl izin yolu izlemeliyim?

Teşekkürler.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28. Maddesi:

"Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır."

Ülkemizde futbol kulüplerinin bir kısmı dernek bir kısmı anonim şirket statüsünde bulunuyor. İki durumda da memurlar için önemli olan gerçek kişilere ve özel hukuk tüzel kişilerine ait herhangi bir iş yerinde "çalışmamaları".

Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

"Çıkar çatışmasından kaçınma

Madde 13 - Çıkar çatışması; kamu görevlilerinin görevlerini tarafsız ve objektif şekilde icra etmelerini etkileyen ya da etkiliyormuş gibi gözüken ve kendilerine, yakınlarına, arkadaşlarına ya da ilişkide bulunduğu kişi ya da kuruluşlara sağlanan her türlü menfaati ve onlarla ilgili mali ya da diğer yükümlülükleri ve benzeri şahsi çıkarlara sahip olmaları halini ifade eder. Kamu görevlileri, çıkar çatışmasında şahsi sorumluluğa sahiptir ve çıkar çatışmasının doğabileceği durumu genellikle şahsen bilen kişiler oldukları için, herhangi bir potansiyel ya da gerçek çıkar çatışması konusunda dikkatli davranır, çıkar çatışmasından kaçınmak için gerekli adımları atar, çıkar çatışmasının farkına varır varmaz durumu üstlerine bildirir ve çıkar çatışması kapsamına giren menfaatlerden kendilerini uzak tutarlar."

Sonuçta ücret almadığınız, sigortalı sayılmadığınız ve mesai saatleri dışında olduğu sürece kurumunuza da bilgi vererek profesyonel futbol kulüplerinde gönüllü eğitim ve spor faaliyetlerine katılabileceğinizi düşünüyoruz.

Ancak burada etik ilkeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Futbol kulüpleriyle kamudaki göreviniz nedeniyle bir bağlantınız varsa, yani çıkar çatışması yaratabilecek bir ihtimal varsa bundan kaçınmanız gerekir. Aksi durum etik ilkelere aykırılık yaratacağından disiplin süreciyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu soru 9,679 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR