İşçi olarak çalışılan süreler, aday memurluk süresinden düşülür mü?

03/01/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

iyi günler sorum kısa olacak: daha önce herhangi bir kamu kurum veya kuruluşunda elektrik elektronik mühendisi olarak çalışmış kışı memurluğa atandığında daha önce kamuda çalıştığı aynı unvanlı kadroda gecen suresinin adaylık suresinden düşürülmesini isteyebilir mi? Yanı TEDAŞ'TA 2 yıl daimi isçi elk. müh. olarak çalışan kişi Vakıflar Genel Müdürlüğüne 657 ye tabı mühendis kadrosuna atanırsa TELAŞ'TA çalışmış olduğu surenin gözönünde bulundurularak adaylığının kaldırılması mümkün müdür? Teşekkür ederim. Bu konuda sizden başka sağlam bilgi alacak bir yapı yok. lütfen yardımcı olur musunuz .Teşekkürler...

özet: Kamuda işçi statüsünde mühendis olarak çalışan mühendis kadrosuna aday olarak atan personele adaylık hükümlerinin uygulanması ve adaylığının kaldırılması

Cevap

CEVAP: Devlet memurluğu statüsü ile daimi işçi ve sözleşmeli personel statüsü birbirinden farklıdır. Memurlar 657 sayılı Kanuna, diğer personel ise kendi kanunlarına tanidir. Genel ilke olarak, Devlet memurluğu statüsüne geçen personel personel daha önce ne olarak çalışmış olursa olsun, 657 sayılı Kanunu hükümlerine uymak zorundadırlar. Bu uyma zorunluluğu adaylık süresi ve eğitimlerini de kapsamaktadır.

Ancak, bazen özel kanunlar çıkarılabilmektedir. Örneğin, 241 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 15 inci maddesi ile işçi ve sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, 418 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 15 inci maddesi ile de sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar memurluğa atanmış ve bunlar hakkında adaylık hükümlerinin uygulanmayacağı belirtilmiştir. Ancak bunlar özel bir kanundur.

Vurgulayacak olursak, Memur kadrolarına, genel hükümlere uyulmak suretiyle ilk defa aday memur olarak atananlar, 657 sayılı Kanunun 54-57 madde hükümlerine uyulmak suretiyle adaylık hükümlerine tabi tutulur ve bu hükümlere uyularak asil memurluğa atanırlar.

Bu nedenle, belirtmiş olduğunu işçilik süresi, adaylıktan düşülmez ve bu süreler adaylığı da kaldırılamaz.

Not 1- Memuriyet dışında geçirilen sürelerin ne kadarının memuriyette sayılacağına ilişkin olarak şu yazımıza bakınız.

2- Sitemizde yer alan aday memurlar bölümü http://www.memurlar.net/kategori/116/ kategorisinde oluşturulmuş olup, buradaki aday memurluk süresine ilişkin http://www.memurlar.net/haber/33028/ haber ile aday memurların eğitimi hakkındaki http://www.memurlar.net/haber/36649/ haberi okumanız önerilir.

Bu soru 25,801 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR