Vekil imamlıkta geçen süreler kazanılmış hak aylığında değerlendirlir mi?

12/09/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

Yeni Şafak gazetesinde geçen haftalarda vermiş olduğunuz bir görüşte "vekil imamlıkta geçen sürelerin kazanılmış hak aylık derece ve kademede değerlendirilmesi mümkün değildir. Emeklilik müktesebinde değerlendirilir." ifadesini kullandınız. Ancak, 657 sayılı DMK'nın ek geçeci 2. maddesinin (i) fıkrasında vekil imamlıkta geçen sürenin kazanılmış hak aylığında değerlendirileceği belirtilmektedir. Görüşünüzü bu çerçevede bir kez daha değerlendirirseniz yararlı olacaktır.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Öğrenim Durumu Değişmeyenlerin Derece ve Kademelere İntibakını düzenleyen Ek Geçici 2'nci maddesinde; "1.3.1970 tarihi ile 30.11.1970 tarihi arasında görevde bulunmaları nedeniyle intibakı yapılmış olanlar ile 30.11.1970'den 1.3.1975 tarihine kadar olan sürede göreve alınanlardan bu madde gereğince değerlendirmeye esas alınan, hizmetlerde öğrenim durumları değişmemiş olanların derece ve kademelere intibakı aşağıdaki esaslara göre yapılır.

i) Vekil imam olup da sonradan din hizmetleri sınıfında asli kadrolara geçmiş olanların vekillikte geçen hizmetlerinin tamamı," hükmüne yer verilmiştir. Bu madde dikkatli bir şekilde incelendiği takdirde maddenin geçici bir madde olduğu görülecektir. Ayrıca, yine maddede belirtildiği üzere, vekil imamlıkta geçen süreler, 1.3.1970 tarihi ile 30.11.1970 tarihi arasında görevde bulunmaları nedeniyle intibakı yapılmış olanlar ile 30.11.1970'den 1.3.1975 tarihine kadar olan sürede göreve alınanlar hakkında uygulanabilmektedir. Dolayısıyla görüşümüzü değiştirecek bir husus bulunmamaktadır. Ayrıca, şunu belirtmek isteriz ki; yazılarımızın bu derece dikkatli okunması bizleri sevindiriyor ve o derece de sorumlu ve dikkatli yazmaya sevk ediyor.

Bu soru 15,334 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam