Torba kadroda sayılan özel sektör hizmetlerim yıllık izinde de sayılmaz mı?

22/09/2017 10:24:00
Yazdır

Soru

Merhaba. Bir kurumda 4 yillik universite mezunu gih sinifinda 1. dereceye kadar yukselebilme imkanina sahip memurum. Torba kadro ile 1. veya 2. dereceye atanmak icin 10 yil hizmet sarti araniyor. Ozeldeki calismalarimin 3/4'u ile bunu saglayabiliyorum. Peki gih sinifinda olmam sebebiyle kazanilmis hak ayligi derece/kadememin yukseltilmesinde kullanamadigim bu ozel sektor hizmetlerim torba kadro ile 1. veya 2. dereceye yukselmemde yani 10 yil hizmet sartini saglamamda isime yaradigina gore 10 yil karsiliginda 30 gunluk yillik izin suresine hak kazanmam mumkun olur mu? Yoksa yine ozel sektor hizmetlerim kazanilmis hak ayliginda kullanilamadigi icin 30 gun yillik izine hak kazanamaz miyim?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi:

"B) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.

Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;

a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300'den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,

hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. Bu sürelerin hesabında; 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dahil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dahil yedek subaylıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin; Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı, diğer kadrolara atanacaklar için altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır."

657 sayılı Kanunun 102. Maddesi:

"Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir."

Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No 154):

"Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması tebliğ olunur."

68/B maddesinde, yükseköğrenimden sonra özel sektörde çalışılan süre (kazanılmış hak aylığınızda değerlendirilmesine bakılmaksızın) dikkate alınmaktadır. Ancak yıllık izin süresinin hesabında sayılması için bu sürelerin kazanılmış hak aylığınızda değerlendirilmiş olması gerekir.

Sonuç olarak GİH kadrosunda olduğunuzdan özel sektör hizmetlerinizin kazanılmış hak aylığınızda ve yıllık izninizde sayılmayacağını, ancak torba kadroda dikkate alınabileceğini düşünüyoruz.

Bu soru 8,584 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam