Vekil memurun arazi tazminatı

19/09/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

15 Temmuz 2003 tarihi itibari ile vekil memur olarak göreve başladım. Harita mühendisiyim ve diğer teknik memurlara verilen arazi tazminatından vekil olmam dolayısıyla faydalanamayacağım belirtildi. Doğru bir uygulama mı değil mi bilmek istiyorum. Ayrıca ileride asil kadroya geçme ihtimalim var mı?

Cevap

6245 sayılı Harcırah Kanununun Fiilen arazi üzerinde çalışanların harcırahını düzenleyen 50'nci maddesinde; "Aşağıdaki bentlerde gösterilen memur ve hizmetlilere asıl görevlerinin bulunduğu il (Bölge kuruluşuna dahil bulunanlarda bölge) sınırları içinde her türlü arazi üzerinde fiilen çalıştıkları günler için harcırah gündeliği yerine kadro derece ve görevlerinin özelliklerine göre, bütçe kanunlarında belirlenecek miktarlarda gündelik tazminat olarak ödenir. Asıl görevlerinin bulunduğu il veya bölge dışında görevlendirilmeleri halinde ise bu tazminat yerine genel hükümlere göre gündelik ödenir." hükmüne yer verilmiştir. 2003 Mali Yılı Bütçe Kanununun (H) Cetvelinde Arazi Üzerinde Çalışanlara Verilecek Tazminatların kimlere ve ne kadar ödeneceği belirtilmiştir. Yukarıda yer verilen hükümden de anlaşılacağı üzere, arazi tazminatı memur ve hizmetlilere verilmektedir. Bu çerçevede vekaleten atananlar memur veya hizmetli tanımına girmediğinden arazi tazminatı almaları mümkün değildir. Ayrıca, açıktan atanan vekil memura ödenecek aylıklara nelerin dahil edilmesi gerektiği tek tek belirlenmiş olup, bu ödemelerin dışına çıkılması da mümkün değildir. Diğer taraftan vekil memurluktan asil memurluğa geçişler ancak merkezi sınav sonuçlarına göre yapılacak merkezi yerleştirmeler ile mümkündür.

Bu soru 15,566 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam