Sözleşmeli hemşireyim, 4+2 öncesi atanmış olsam da kadro talep edebilir miyim?

18/02/2018 18:05:00
Yazdır

Soru

Selamun aleyküm. 2015 Kasım atamasıyla Hemşire olarak göreve başladım. 29 Ekim 2016 tarihinde çıkan KHK ile 4+2 sistemi gelmiş bulunmaktadır. Bu tarihten önce atanmama rağmen kadro talep edebilr miyim ?

Cevap

663 sayılı KHK'nın 3/10/2016 tarihli 45/A maddesi:

"Sözleşmeli sağlık personeli istihdamı

MADDE 45/A- (1) Bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca ilgili mevzuatı gereği kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda bu maddede öngörülen şartlarla sözleşmeli personel istihdam edebilir.

(2) Bu kapsamdaki sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak yerleştirme ile atanabileceği gibi pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre KPSS puanı esas alınarak Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavla da atama yapılabilir. Sözlü sınav ve yerleştirmeye ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir.

(4) Sözleşmeli sağlık personelinden dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (A) bendi kapsamındaki kadrolara atanır. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz."

İlk atanılan yerde 4 yıl çalışma zorunluluğu ve bu sürenin sonunda kadroya atanma hakkının 45/A maddesine göre işe alınanlara verildiğini düşünüyoruz.

Ekim 2016 tarihinden önce göreve başlayan sözleşmeli sağlık personeli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesiyle yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre işe alınmıştır.

Sonuçta ekim 2016 tarihinden önce sözleşmeli olarak göreve başlayan sağlık personelinin 663 sayılı KHK'nın 45/A maddesinde tanınan kadro hakkından faydalanamayacağını düşünüyoruz. Faydalanabilmeleri için khk'de değişiklik gerekmekte.

Bu soru 6,790 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam