Açıktan vekil atanan şahıs şirketi kurabilir mi?

22/08/2013 00:46:00
Yazdır

Soru

Sayın yetkili,
15 Haziran 2012 tarihinde Belediyenin Bilgi İşlem Müdürlüğünde Vekil Mühendis olarak göreve başladım. Bir müteahhidin elektrik projelerine ücret karşılığı imza atabilir miyim?
Ya da kendi adıma ait şahıs şirketi kurabilir miyim?

Cevap

657 sayılı Devlet memurları Kanunun 650 sayılı KHK ile değişik "Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı" başlıklı 28 maddesinin Anayasa Mahkemesi'nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile iptal edilmesi çerçevesinde "Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 8/8/2011-KHK-650/38 md.; İptal cümle: Anayasa Mahkemesi'nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile. ) (?) (1)
(Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.; İptal ikinci fıkra: Anayasa Mahkemesi'nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile.) (1)
Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler."
hükmü bulunmaktadır.
Yetki kanunu kapsamında yer almadığı gerekçesi ile iptal edilen düzenleme hazırlanan yen i tasarı ile yürürlüğe konulmak istenmiş fakat yasalaşmamıştır.

Konuya ilişki daha önce yayımlanmış haber

Asil devlet memuruna yasaklanan hususlar vekil devlet memura da yasaktır.
Ancak mülga "özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır." hükmün kalkmış olması sebebiyle diğer hükümlerin uygulanması da ihtilaflı hale gelmiştir.

Yukarda yer alan 657 sayılı Kanunun mevcut hükümleri uyarınca; vekil memurlarda kazanç getirici faaliyette bulunmaları yasak olduğu ve ve şahıs şirketi kuramayacağı değerlendirilmektedir.

Açıktan vekil atanan mühendis kazanç getirici faaliyette bulunabilir mi?

Bu soru 10,538 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam