Aday memurlar, öğretmen alımlarına başvurabilir mi?

24/06/2014 10:57:00
Yazdır

Soru

2014/1 KPSS tercihlerinde aday memur olarak yerleşecek olanlar, 2014 yılındaki öğretmen alımlarına başvurabilecek mi?

Cevap

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılı öğretmen atama kılavuzunu açıklamamıştır. Ancak, 2013 yılındaki kurallar 2014 yılında da geçerli olacaktır.

2013 yılı kılavuzunda, aday memurların başvurusuna ilişkin şu kurallar yer almıştı:

"A. İlk Atamaya;
Kamu Personel Seçme Sınavı'nda atanacağı alana göre belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak şartıyla;
...
Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlen aday veya asıl Devlet memuru olarak görev yapanlar ile öğretmen veya Devlet memuru olarak görev yapmakta iken adaylığı kaldırılmadan veya adaylığı kaldırıldıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılanlar ya da adaylık döneminde başarısız olmaları nedeniyle görevine son verilenler, "

"Bakanlığımız dışındaki kurumlarda aday ya da asıl Devlet memuru olarak çalışanlardan KPSSP10-KPSSP121 sonuç belgesi, muvafakat belgesi ve hizmet belgesi; daha önce öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla başka kurumlarda devlet memuru olarak çalışanlardan ise "muvafakat belgesi" ve hizmet belgesi,"

Yani;

aday olarak çalışan memurlar, çalıştıkları kurumlara muvafakat belgesini imzalatabilirse, öğretmen atamalarına KPSS puanı ile başvuru yapabilecektir. Ancak yeni atanmış olduğu kurum, hizmet ihtiyacını gerekçe göstererek muvafakat vermeyebilir. Muvafakat belgesi verilmezse, öğretmen alımlarına başvuru yapılamaz.

Bu soru 12,264 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR