Vekil Öğretmenlikte Geçen Süreler Yıllık İzin Hesabında Değerlendirilir mi?

12/12/2003 00:00:00
Yazdır

Soru

1997 Yılın da memuriyete başladım. Memuriyet öncesi 4 yıl 9 ay vekil öğretmen olarak görev yaptım. Vekil öğretmenlikte geçen sürelerimin yıllık izin sürelerine sayılıp sayılmayacağı konusunda bilgi almak istiyorum.

Cevap

657 sayılı Kanunun Yıllık İzni düzenleyen 102'nci maddesinde; "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." hükmüne yer verilmiştir. Bu maddede, tartışma yaratan kavram "hizmet" kavramıdır. Maliye Bakanlığının bu kavrama ilişkin olarak daha önce getirmiş olduğu yorum Danıştay tarafından iptal edilmiş, bunun üzerine de Bakanlıkça yeni bir düzenleme getirilmiştir. Bakanlık 154 Seri No'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde "hizmet" kavramıyla ilgili olarak; "Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması" gerektiğini belirtilmiştir.

Bu hükümler birlikte değerlendirildiği takdirde, vekil öğretmenlikte geçen süreler yıllık izin hesabında değerlendirilen sürelere ilave edilmelidir. Zira tebliğde de belirtildiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm statülere ilişkin süreler (sözleşmeli, işçi, vekil vb.) yıllık izin hesabına dahil edilmelidir. Bu durumda da yıllık izin hesabında değerlendirilmesi gereken 10 yıldan fazla hizmetinizin olması nedeniyle 30 gün izin hakkınızın olması gerekir. Şayet kurumunuz itiraz ederse, 154 Seri Nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğini kurumunuza göstermenizi öneririz. (Bakınız Memurlar.NET/ Tebliğler kategorisi) Buna rağmen kurumunuz yanlışta direnirse dava yoluna gitmenizi öneririz.

Bu soru 15,483 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam