Kayınpeder için refakat izni alabilir miyim?

04/11/2014 00:03:00
Yazdır

Soru

Denizli Büyükşehir Belediyesinde 7 yıllık Memurum. Kayın pederim trafik kazası geçirdi ve Burdur Devlet Hastanesinde 10 gün tedavi gördü. Kurumumdan yıllık izin alarak ben de kendisine hastanede 5 gün refakatçi olarak bulundum. Refakatçi belgemle kullanmış olduğum yıllık izinlerin iadesi için kuruma başvurduğumda "kayın pedere" refakat izni olmadığını söylediler. Gerekçe olarak da "bakmakla yükümlü olduklarım arasında olmama"sını gösterdiler. Bu konuda sizin görüşünüz bize çok yardımcı olacaktır.
İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 105 inci maddesinin son fıkrasında "Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır."hükmü yer almaktadır.

Mezkur hükümde; refakat izninin, kimler için verileceği, hangi hallerde verileceği, ne kadar süre izin verileceği, iznin şartları taşıyanlara verilmesi zorunlu bir izin olduğu ve izin süresince de mali haklara dokunulmadan izin verileceği düzenlenmiş olup, ancak refakat izinin hastane veya evde kullanılması hususunda bir ayrıma yer verilmemiştir.

Mezkur 105 inci maddenin son fıkrasında refakat izninin verileceği kişileri;
-Bakmakla yükümlü olduğu anne, baba eş ve çocuklar için ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi,
-Bakmakla yükümlü olmamakla birlikte refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden biri için ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi,
gerekmektedir.

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (B) bendinde "Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir."ifadesi bulunmaktadır.

657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (B) bendinde mazeret iznine ilişkin eşinin ana, baba ve kardeşi ayrıca sayılmıştır

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; 657 sayılı Kanunun 105 inci maddesinin son fıkrasında memura refakat için izin verilecekler arasında eşinin anne ve babası sayılmaması sebebiyle size refakat izni verilmemesinde mevzuata aykırı bir hususu bulunmamaktadır.


Bu soru 19,852 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam