Öğretim üyesiyim önceki hizmetlerim yıllık izin hesabında değerlendirilir mi?

07/04/2019 17:06:00
Yazdır

Soru

Sayın yetkililer,

Ben bir devlet üniversitesinde öğretim üyesi olarak Ağustos 2018 den beri çalışmaktayım. Bu kurumda çalışmadan önce 9 yıl 5 ay kadar bir devlet devlet hastanesinde diyetisyen olarak çalıştım. Üniversiteye muvafakat ile geçtim.

Hastaneye 2009 yılında 657 ye tabi 4b sözleşmeli olarak merkezi yerleştirme ile atandım. 2011 haziran da kadroya geçirildim. Devlet hastanesinde çalışmadan önce 6 yıl 5 ay kadar özel hastanede diyetisyen olarak çalıştım. Kadroya geçtikten sonra özel sektörde çalıştığım süreler için hizmet birleştirmesi yapıldı. İntibak işlemlerim tamamlandı. Ben 2013 yılından ayrıldığım 2018 yılına kadar 30 gün izin kullanmaktaydım. Üniversiteye geçtiğimde bana sözleşmeli olarak devlet hastanesinde geçen sürelerin ve özel sektörde geçen hizmet sürelerimin sadece derece ve kadem ilerlemesi ile emeklilik hesabına dahil edildiğini ve yıllık izin hesabına dahil edilmediğini söyleyerek yıllık izin gün sayımın 20 gün olduğunu söylediler.

Benim yıllık izin gün sayım kaçtır? Bu konuda bana bilgi vermenizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

Cevap

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu

"Madde 64 - Öğretim elemanları yıllık izinlerini, normal olarak, öğrenime ara verilen zamanlarda kullanırlar. Bunların diğer izinleri ile Yükseköğretim üst kuruluşları personelinin ve yükseköğretim kurumları memurlarının izin işleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre yürütülür."

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

102 nci madde: "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir."

154 seri nolu Tebliğ

"Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması gerekmektedir."

Öğretim üyelerinin yıllık izinleri konusunda 657 sayılı DMK uygulanmakta.

Buna göre devlet hastanesinde sözleşmeli sürenizin ve özelde geçen hizmetinizin yıllık izin hesabınızda sayılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ayrıntılı değerlendirmemiz için tıklayınız.)

Bu soru 7,745 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
SON EKLENEN SORULAR
19.04.2019Kamu işçisi uzlaştırmacı olabilir mi?
17.04.2019Doktora bitiren memur kariyer uzman atanabilir mi?
11.04.2019Sözleşmeli sağlık personelinde becayiş şartları neler?
11.04.20191989'da işçilik hizmeti olan, 2002'de öğretmen olan, nasıl emekli olmalı?
10.04.2019Sözleşmelinin mazeret izni işe yeni başladığı gerekçesiyle kısılabilir mi?
07.04.2019Öğretim üyesiyim önceki hizmetlerim yıllık izin hesabında değerlendirilir mi?
01.04.2019Başbakanlıktan nakledilen araştırmacıların özlük hakları
31.03.2019Sözleşmeliyim, işçi olarak çalıştığım süreler yıllık iznimde sayılır mı?
30.03.2019Eşi kamu işçisi olan memur eş durumu tayini isteyebilir mi?
26.03.20191999 öncesi sigortalı olan, kademeli yaşa tabi olur mu?
25.03.2019Eşi kısmi zamanlı (part time) çalışan memura aile yardımı verilir mi?
24.03.2019Üst dereceye atandım maaş farkı verilir mi?
21.03.2019Düz lise mezunuyum belediyede sözleşmeli olabilir miyim?
15.03.2019Askerlik süresini borçlanmanın emekliliğe etkisi
14.03.20195510'da engelli aylığı nasıl düzenlenmiştir?
13.03.2019Ücretsiz izin borçlanılırsa, emeklilik yaş grubu değişir mi?
12.03.2019Uzman erbaş için emeklilik yaş hesaplaması
12.03.2019Bildirimdeki sorunlar nedeniyle alamadığım aile yardımını geriye dönük alabilir miyim?
11.03.2019Refakat iznindeki 6 aylık süre her memur için ayrı değerlendirilir
09.03.20194/B sözleşmeli personel hakkında, 4483'e göre soruşturma yapılabilir mi?
08.03.2019Şehit ailesi personelin tayin hakkı var mı?
07.03.201928 Ocak'ta emekli olacak memur için, ayın 15'inden sonraki 13 gün nasıl değerlendirilir?
06.03.2019Emekli memur tutuklanırsa, maaşı kesilir mi?
03.03.2019İşçilikten sözleşmeliye geçişte 1 yıl beklemek gerekir mi?
27.02.2019Taşerondan belediye işçiliğine geçen işçi işten çıkarılabilir mi?
23.02.2019Hapis cezası aldım görevim sona erer mi?
21.02.2019Kurum, şartları taşıyan sözleşmelinin eş durumu tayinini yapmak zorunda mıdır?
19.02.2019Askerdeyken kurumumu değiştirebilir miyim?
13.02.2019Mübaşirlerin hizmet sınıfı değişikliği sözleşmelileri etkiler mi?
12.02.20192 Ocak'ta emekli olan, 14 günlük maaş farkı alır mı?
11.02.2019Memur, daha yüksek bir emekli maaşı için, hangi kadroya geçmeli?
10.02.2019Sözleşmeli personelin refakat izni
10.02.2019Özel sektördeki sürelerin memuriyette sayılması ve emeklilik
09.02.2019İşçi iken sınavla 19990 yılında memur olan, kaç yaşında emekli olur?
08.02.2019Engelli emekliliği başvurusunda yeni rapor istenebilir mi?
07.02.2019Memurluktan işçiliğe geçenlerin emekli maaşını ne etkiler?
05.02.2019Teknikerim, teknik öğretmen diplomamı ibraz edersem özlük haklarım değişir mi?
03.02.2019Bakanlık müşaviriyken 703 ile araştırmacı yapılanlar müdür yardımcısı özlük haklarını alabilecek mi?
02.02.2019Çocuğumla ilgilenemiyorum esnek mesai için kurumuma başvurabilir miyim?
28.01.2019Eşinin zorunlu görevi sebebiyle izinli olanlar aile yardımı alabilir mi?
26.01.2019Belediye taşeron firmasında geçen hizmetim yıllık iznimde sayılır mı?
21.01.2019Görevden uzaklaştırılmış memura giyim yardımı verilir mi?
20.01.2019Geçici görevli memur kadrosunu görev yaptığı kuruma aldırabilir mi?
17.01.2019Kamuda çalışanlara doktora bursu verilir mi?
16.01.2019İkinci 100 günlük icraat programındaki ek ders ücret artışı kimi kapsıyor?
15.01.2019Gazi yakınıyım büro hizmetlerinde görevlendirildim ama kadrom hala hizmetli
13.01.2019Özeldeki veterinerlik süreleri, hangi halde, yıllık izinde dikkate alınır?
12.01.2019Subaylığa girişi 2002 Mart ayı olan yarbay, ne zaman emekli olur?
11.01.2019Memur emekliliğinde, sigortalı işe giriş tarihi esas alınır mı?
10.01.20192009 yılında SSK'lı, 2013 yılında memur olan neden 65 yaşa tabi olur?
09.01.2019Yüksekokulu bitirmek, lise mezunu memura emeklilikte avantaj saplar mı?
07.01.2019Memurlar mesai saatlerinde spor salonuna gidebilir mi?
06.01.2019Sınavla başka kurumu geçersem güvenlik soruşturması yapılır mı?
31.12.2018Memur hastalık izinleri sözleşmeli personele uygulanır mı?
29.12.2018Yüzde 47 sağlık raporuyla nasıl emekli olurum?
28.12.2018Asil olarak işe başlayanlar istifa ettikten sonra yedeklerden çağırma olur mu?
28.12.2018SSK'dan emekli olmak için ne kadar çalışmalıyım?
27.12.2018Vergi indiriminden yararlanmak, engelli emekliliğinde avantaj sağlar mı?
27.12.20182013 yılında EKPSS ile engelli memur olan, ne zaman emekli olur?
26.12.20181990 yılında SSK'lı, 1999 tarihinde memur olan, nasıl emekli olur?
25.12.2018Onkolojiden alınan yüzde sağlık raporu ile nasıl emekli olurum?
24.12.2018Jandarma astsubay KPSS ile başka kuruma geçmek isterse bekleme süresi uygulanır mı?
23.12.2018Aynı bakanlıktaki diğer uzman yardımcılığına sınavsız geçebilir miyim?
22.12.2018Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı mühendislik bitirirse mali hakları ne olur?
16.12.2018Üniversitede öğrenciyim memur atanırsam ders saatlerinde izin alabilir miyim, tayin olabilir miyim?
15.12.2018Teknik dil tercümanı olarak geçen hizmetim sözleşme ücretinin hesabında sayılır mı?
11.12.2018Kanser tedavisinde mide ameliyatı olan, malulen emekli olabilir mi?
11.12.2018Süt izni kullanan memura hafta sonu vardiyası yazılabilir mi?
10.12.2018Sözleşmeli sağlıkçıyım muvafakatle başka kuruma geçebilir miyim?
08.12.2018Süt iznimi akşam kullanabilir miyim ?
05.12.2018Emeklilere verilen bayram ikramiyesi, yeniden değerleme oranında artar mı?
04.12.2018Seçim için istifa ettikten sonra özelde çalışmaya başlasam istifamın durumu ne olur?
03.12.2018Sözleşmeliyim çocuğumun eğitimi için il içinde nakil olabilir miyim?
29.11.2018Polisim, subaylığa geçmek için istifa edersem 6 ay beklemem gerekir mi?
28.11.2018Şehit/Gazi yakını memur atandım okulu bitirdiğimde teknikerliğe geçebilir miyim?
27.11.2018Programcıyım şube müdürlüğüne vekalet ediyorum vekalet ücreti alamaz mıyım?
25.11.2018Ek ödemem yanlış mı hesaplanıyor?
24.11.2018Kariyer uzman bakanlık il müdürü atanabilir mi?
20.11.2018Memurlar kot pantolon giyebilir mi? Yasağın mevzuat dayanağı nedir, bir teamül müdür?
17.11.2018Üst öğrenim intibakında kanunda olmayan şartlar aranıyor
16.11.2018Üniversitedeyim belediyede çalışan memurla becayiş yapabilir miyiz?
15.11.2018Üniversite personeli sosyal denge tazminatı alır mı?
15.11.20182011 yılında engelli işçi iken memur olan kişi, emeklilik sırasında işçilik sürelerine ikramiye alabilir mi?
14.11.20182018 öncesi PMYO süresini borçlanan, 5434'e tabi olur mu?
12.11.2018Disiplin cezasına itiraz etmedim, 60 gün geçtikten sonra dava açabilir miyim?
11.11.2018PMYO öğrenim süreleri yıllık izin hesabında sayılır mı?
06.11.2018Diğer teknik hizmet personeli (kimyager) pozisyonuna geçmek istersem 1 yıl bekleme süresine takılır mıyım?
05.11.2018Sözleşmeli belediye personeli seçim için istifa ederse görevine dönebilir mi?
04.11.2018Önceki yıldan kalan iznimi 31 Aralıktan başlatarak kullanabilir miyim?
01.11.2018Yerel seçimde adaylık için istifa etsem dönüşümde başka kuruma atanabilir miyim?
01.11.2018Subay olmadan önceki okul süresinin borçlanılması avantaj sağlar mı?
31.10.2018Hastalık izni sözleşmeli öğretmen zorunlu çalışma süresinden (4+2) sayılır mı?
30.10.2018Üst dereceye nasıl yükselirim?
30.10.2018Memurluktan önceki işçilik ve esnaflık süreleri emekliliğe katkı sağlar mı?
29.10.2018Önceki kadromun ek gösterge artışından yararlanabilir miyim?
29.10.20181999-2003 tarihleri arasında okul süresini borçlanan polis memurunun emeklilik yaşı değişir mi?
28.10.2018Memur eşi yurtdışı görevde olan sözleşmeli personel ücretsiz izin alabilir mi?
27.10.2018Başka kurumdaki sözleşmeli sürem yıllık iznimi etkiler mi?
26.10.2018Memur mesaisini aksatmadan özel bir kuruluşta çalışabilir mi?
26.10.2018Sigortalı sürelerin yıpranması, memurluğa geçince, emeklilikte sayılır mı?
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?