2009 girişli astsubay, kalp rahatsızlığından adi malul olabilir mi?

24/01/2015 19:35:00
Yazdır

Soru

2009 yılı mezunu astsubayım. 2007 yılında Balıkesir Astsb. MYO' na başladım. Tesadüfen 05.01.2015 tarihinde bir kalp rahatsızlığım olduğunu öğrendim. Bu sebepten hakkımda TSK'da görev yapamaz raporu verildi ve yakında ilişiğim kesilecek. Adi malullük mü olacak görev malüllüğü mü bilmiyorum. Sorunum şu ki adi malüllük olursa 10 yılı doldurmadığım için emeklilik maaşı alamayacağım. 10 yıl süresini doldurarak nasıl emekli olabilirim, süreci nasıl uzatırım? Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Tşkler

Cevap

2007 yılında Astsubay Meslek Yüksek Okuluna başlamanız ve 2009 yılında astsubay olarak nasbedilmeniz nedeniyle 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu madde 12 hükmüne göre malullük durumunuzu 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun malullükle ilgili hükümlerine göre değerlendirmekteyiz.

Malulen emeklilik 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun 44, 46, 47, 53 ve 54 üncü maddelerinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeler ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihi olan 2008 yılı Ekim ayı başından önce devlet memuru olanların;

- Vücutlarında meydana gelen hastalıklar yüzünden görevlerini yapamama durumuna girmeleri ve bu durumlarının tam teşekküllü devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporları ile tespit edilmesi ve bu rahatsızlıklarının/hastalıklarının Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca da değerlendirilerek kabul edilmesi halinde malül sayılmaktadırlar.

- Hizmet süreleri en az 10 yıl olanlara malullük aylığı bağlanmaktadır. Ancak, tedavisi imkansız hastalığı bulunanlarda ise malullük aylığı bağlanabilmesi için 10 hizmet yılı yerine 5 hizmet yıllarının bulunması yeterli görülmektedir.

- Şayet malullük durumları göreve girmeden önce varolanlar malullük aylığının bağlanması hakkından yararlanamamaktadırlar.

- Vazifelerini yapamıyacak derecede hastalığa uğrayanlardan hastalıkları kanunlarında tayin edilen müddetlerden fazla devam edenler, hastalıklarının mahiyetlerine ve doğuş sebeplerine göre malul sayılmaktadırlar.

- Vazife malulleri hariç malullük aylığı alanlar hakkında kontrol muayene sistemine yani devre muayenesine tabi tutulmamaktadırlar.

- Malullük emekli aylığının bağlanma sistemi ile normal Emekli olanlara emekli aylığı bağlanma sistemi aynıdır. Hiçbir farklılık bulunmamaktadır.

- Emeklilik ikramiye tutarları farklı olmaktadır. Farklılığın nedeni çalışılan tam hizmete karşılık ödendiği için normal emekli olanlar çalıştıkları süre kadar, malülen emekli olanlarda çalıştıkları süre kadar hesaplanan tutarda emeklilik ikramiyesi alabilmektedirler.

- Yıpranma payı, yani fiili hizmet süresine eklenen fiili hizmet süresi zammı, hizmet hesabında, aylık hesabında ve emeklilik ikramiyesi hesabında sayılan bir süre olmaktadır.

Kısa bilgilerimizden sonra sizin durumunuzu değerlendirmekteyiz.

1- Hizmet sürenizin fiili hizmet süresi zammınız ile birlikte 10 yılı doldurdurmadığı anlaşılıyor. Bu durumda sağlık raporunuzdan dolayı görevinizle ilişiğiniz kesildiğinde malullük aylığı bağlanamaz. Size Sosyal Güvenlik Kurumunca hizmetleriniz karşılığında bir tutar ödenir ve hizmetleriniz yok sayılır.

2- Görevinizden dolayı bir malullük, yani raporunuz görevinizden dolayı rahatsızlıkla ilgili bir rapor olmadığı görüldüğünden, vazife malullüğü hükümleri çerçevesinde durumunuzun incelenemeyeceğini değerlendirmekteyiz.

3- Tavsiyemiz; görevinizden ayrıldıktan sonra SSK.lı bir göreve başlayıp hizmet sürenizi tamamlayarak SSK.lı olarak aylık alma hakkınızı kazanmanız olacaktır. Veya memur olarak kamu kurumlarında görev alma durumlarını araştırabilirsiniz.

Bu soru 8,093 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?