İlçe belediyelerine açıktan mühendis atanabilir mi?

15/06/2015 00:25:00
Yazdır

Soru

İyi çalışmalar. Bildiğiniz üzere 657 sayılı kanunun 86ncı maddesinin 3. fıkrasında "Ancak, ilkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahalli idarelerde izin şartı aranmaz) ile, açıktan vekil atanabilir." denmektedir.

Bu maddeye göre köy ve beldeler için verilmiş olan mühendis kadrolarına açıktan vekil memur atama iznini ilçe belediyelerinin kullanması mümkün mü?

Cevap

Madde metni sadece belde belediyelerindeki boş mühendis kadrolarına 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesindeki şartlar ile BELEDİYE VE BAĞLI KURULUŞLARI İLE MAHALLİ İDARE BİRLİKLERİ NORM KADRO İLKE VE STANDARTLARINA DAİR YÖNETMELİK hükümlerine uyulmak kaydıyla açıktan mühendis atanmasına imkan vermiştir. İlçe belediyeleri için aynı durum söz konusu değildir.

Bu soru 41,592 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam