4/B sözleşmeli KPSS ile memur olunca harcırah alır mı?

08/12/2015 00:02:00
Yazdır

Soru

Kültür ve Turizm Bakanlığında 4/B'li diğer teknik hizmet personeli iken 2015/2 merkezi atamada Vakıflar Bölge Müdürlüğüne Teknik Hizmetler sınıfında Müze Araştırmacısı olarak atandım. Farklı bir vilayete atanmam dolayısıyla daha önce de 657 ye tabi olmamdan dolayı yolluk alma şansım var mı? Yoksa ilk kez atanmış olma hükmü şahsıma uygulanarak bu para verilmez mi?
Cevaplarsanız sevinirim.
Saygılarımla.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun "Kapsam" başlıklı 1 inci maddesinin 2nci fıkrasında "Sözleşmeli ve geçici personel hakkında bu Kanunda belirtilen özel hükümler uygulanır." hükmü amir olup 657 sayılı Kanunun hangi hükümlerinin sözleşmeli personele uygulanacağına ilişkin bir belirleme yapılmamıştır. 4/B sözleşmeli personel 657 sayılı Kanuna tabi personel değildir.

Memuriyetten 4/B sözleşmeliye naklen geçilir mi?

4/B'li olarak çalışan, KPSS/A kadrosuna nasıl atanır? Bekleme süresine tabi midir?

Yukarıda yer verilen ayrıntılı yazılar çerçevesinde

1-4/B sözleşmeli personel Devlet memuru değildir.

2-4/B sözleşmeli personel memur kadrosuna nakil olamaz.

3-Bu sebeple de 4/B sözleşmeli statüde çalışmakta iken genel hükümler uyarınca KPSS ile ilk defa memur olarak atanan kişiye 6245 sayılı Kanun uyarınca harcırah alması söz konusu değildir.

İlk defa atananlara harcırah verilmez, örnek dava dilekçelerine itibar etmeyin

4-4/B sözleşmeli çalışmakta iken memur (öğretmen) kadrosuna atan kişi dava ile harcırah almış olup,
Ancak, düzenleyici işlemleri iptal etmeyen ve içtihadı birleştirme niteliğini taşımayan mahkeme kararları şahsi olup diğer kişilere uygulanamaz.

Sözleşmeli öğretmen harcırah davasını kazandı

Bu soru 14,987 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam