Aday memur, başka bir kuruma geçiş yapabilir mi?

01/07/2016 12:22:00
Yazdır

Soru

Merhabalar,
Aday memur (657) ,adaylığı bitmeden, başka bir kuruma geçebilir mi?

Cevap

657 sayılı Kanunun 54. maddesinde "Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz." hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, aday memurken başka bir kamu kurumuna geçiş yapılamamaktadır.

Ancak açılan davalar ve yargı organlarının verdiği kararlara göre, sınavla (KPSS) kazanılan bir kadroya geçiş, bu sınırlama kapsamına girmemektedir. Tıklayınız.

Yine uygulamaya esas görüşler veren Devlet Personel Başkanlığı da, aday memurun KPSS ile yerleşmeye hak kazandığı kadroya geçiş yapabileceğini belirtmiştir. Tıklayınız.

Bu bağlamda, kurumlar genel olarak kanundaki hükme itibare etmekte ve geçiş için muvafakat (izin) vermemektedir. Ancak siz durumunuzun yukarıda yer verilen kararlar kapsamına girdiğini düşünüyorsanız, kurumunuzun size vereceği olumsuz cevap tarihinden itibaren 60 gün içinde idari yargıda dava açmalısınız.

Bu soru 11,018 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR