Ticaret Odasında Çalışanlar Sınavsız Olarak Memurluğa Atanabilir mi?

13/03/2004 00:00:00
Yazdır

Soru

Sosyal hizmet uzmanı olarak mezun oldum. 5590 sayılı Kanunun personel yönetmeliğine göre Ticaret Odası'nda çalışmaktayım. Devlet memuru olarak bölümüm ile ilgili bir kuruma geçebilir miyim?

Cevap

"Ticaret Ve Sanayi Odaları", "Ticaret Odaları", "Sanayi Odaları", "Deniz Ticaret Odaları", "Ticaret Borsaları", ve "Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği" Kanununun Uzuvlar ve memurlar hakkında takibat başlıklı 81'inci maddesinde; "Odalar ve borsalar ve birlik paralariyle para hükmündeki evrak, senet ve sair malları aleyhine suç işliyen ve bilanço, zabıtname, rapor ve diğer her çeşit kağıt ve defter üzerinde suç mahiyetinde değişiklik yapan veya bunları kasten yok eden organlara dahil üyelerle, memur ve hizmetliler hakkında Devlet memurları hakkındaki ceza uygulanır." hükmü yer almaktadır. Ancak, bu Kanuna göre görev yapanların 657 sayılı Kanuna tabi memur oldukları yönünde bir hüküm bulunmamaktadır. Yukarıda yer alan maddede de görüleceği üzere sadece cezai yönden memurlara uygulanan hükümlerin uygulanması hüküm altına alınmıştır. Maddede geçen "memur ve hizmetliler" iaresinden 657 sayılı Kanuna tabi memur ve hizmetli anlaşılmamalıdır. Sonuç olarak KPSS sınavına girmeden memur olarak herhangi bir kuruma atanmanız mümkün değildir.

Bu soru 24,351 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam