3 yıl ağır hapis yatan kişi memur olabilir mi?

13/08/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

Bir konu hakkında, siz site yöneticilerinin engin bilgilerinizden istifade etmek isterim müsaade ederseniz;
2003 yılı kasım ayında, adana il milli eğitim müdürlüğünde yardımcı hizmetli olarak göreve başladı. Göreve başlamadan 2 yıl önce 1 kavga sonucu serbest yargılanmakta iken 2005 yılında mahkemece 3 yıl 1 ay 15 gün ağır hapis cezası ile cezalandırıldım. Bu cezanın ortalama %50'sini yatacağımdan, 26 gün sonra tahliye olacağım. Mahkeme kararında tutukluluk süresince kamu hizmetlerinden yasaklanmasına karar verildi. Tahliye olduktan sonra ise hemen vatani görevimi yapmak üzere askere gideceğim. Siz site yöneticilerine sorum askerden döndükten sonra geri eski görevine dönme imkanım var mı...? Yanıtlarsanız sevinirim.

Cevap

657 sayılı Kanunun 48 inci maddesi ve Yeni TCK ve Memnu Hakların İadesi konusuna ilişkin ayrıntılı haber için tıklayınız

5237 sayılı Kanundan önce 657 sayılı Kanunun 48/A-5 maddesinde sayılan memuriyete engel suçlardan mahkum olanların madde metninde yer alan "hükümlü bulunmamak" ibaresi olmasına rağmen mülga Ceza Kanunundaki memnu hakların iadesi kararını alması halinde idarelerin takdir hakkı çerçevesinde tekrar memuriyete dönülmekte idi.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununda ise memnu hakların iadesi kavramına yer verilmeyip istisnalar dışındaki hak mahrumiyeti mahkumiyet süresiyle sınırlandırılmıştır.
Bu hususa ilişkin Memnu Hakların İadesine Artık Gerek Yok başlıklı haber için tıklayınız.

Ayrıca, 5237 sayılı Kanunun ve 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin uygulamasına yönelik olarak Danıştay Birinci Dairesinin 13.03.2006 tarihli ve 2005/1290 Esas ve 2006/298sayılı istişari Kararında; Devlet memuru iken 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan suçların herhangi birinden mahkum olan ve bu mahkumiyete bağlı olarak belli hakları kullanmaktan yasaklanan, söz konusu mahkumiyeti nedeniyle memuriyeti sona eren kişiler ile Devlet memurluğuna atanmadan önce söz konusu suçların herhangi birinden mahkum olan ve bu mahkumiyete bağlı olarak belli hakları kullanmaktan yasaklanan, bu mahkumiyeti nedeniyle Devlet memurluğuna atanma şartlarını taşımayan kişilerin, hak yoksunlukları sona ererek yasaklanan haklarını yeniden kazanmaları durumunda Devlet memurluğuna atanmalarının mümkün olduğu ancak, ilgilerin arşiv kaydına alınan adli sicil bilgileri de göz önüne alınmak suretiyle idarelerin atamalar konusunda takdir yetkileri bulunduğu oy birliği ile karalaştırıldığı belirtilmektedir.

5237 sayılı Kanunun 53/1 maddesinde sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dışındaki suçlardan mahkum olanların mahkumiyetinin sona ermesinden sonra memur olmalarına engel bulunmamaktadır. Bu itibarla, 5237 sayılı Kanunun 53/1 maddesinde sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dışındaki bir suçtan mahkum olmanız sebebiyle askerlik dönüşü idarenin takdir çerçevesinde memuriyete dönmenizin mümkün olduğu düşünülmektedir.

Bu soru 42,107 defa okundu. 20 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam