2007'de memur olan ve 2018 yılında malul olan kişi nasıl emekli olur?

07/04/2018 12:57:00
Yazdır

Soru

Mrb.lar ben 1 Ağustos 2002 ile 30 Eylül 2007 arasında bağkurlu olarak çalıştım. 1 Ekim 2007 tarihinden beri de 657'ye tabi memur olarak çalışmaktayım. Bu yıl geçirdiğim bir rahatsızlık sonucu %50 sürekli engelli raporu aldım ve vergi dairesinden de vergi indirimi almaktayım. Ben hangi tarihte emekli olabilirim.? Ne kadar emekli maaşı alabilirim? Cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Durumunuzu geçmiş olsun dileklerimizle beraber değerlendirmemiz:

Durumunuz hem 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hem de 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri kapsamına girmektedir.

1) 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre, göreve girdikten sonra engelli hale gelenlere engellilikten dolayı aylık bağlanmamaktadır.

Göreve girdikten sonra engelli duruma gelenler için ancak malullük kuralları uygulanmaktadır. Malullük kapsamına girilebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca memurun malul olduğuna karar verilmesi gerekir.

Bu kısa net bilgimizin devamı olarak; Şayet durumunuzla ilgili sağlık kurulu raporunuzun Sosyal Güvenlik Kurumunca tetkiki sonucunda malul olduğunuza yönelik bir karar verildiği takdirde 10 yıldan fazla hizmet olmak koşulu ile 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümleri kapsamında malullük aylığı bağlanabileceğini değerlendirmekteyiz.

2) Şayet Sosyal Güvenlik Kurumu malul kararı verilmemesi durumunda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Geçici Madde 4 hükmünde memurluk görevine başladıktan sonra çalışma gücü kaybında azalma bulunanların mağduriyetlerini önleyen hüküm bulunur. Bu hükmün şartları;

Çalışmaya başladıktan sonra, SGK.ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, aylık bağlanabilmektedir.

Bu uygulama bağlamında; sizin de çalışmaya başladıktan sonra çalışma gücünüzde bir azalma olduğuna göre ( a ) bendi kapsamına gireceğinizi ve 5760 gün hizmet sürenizin de olması şartıyla aylık bağlanabileceğini değerlendirmekteyiz.

3) Her iki durumda da emeklilik yaş grubu aranmaz, sigortalı ve bağ-kurlu süreler hizmet sürelerine eklenir.

4) Her iki durum için de Kurumunuz aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmenizi tavsiye edebiliriz.

5) Malulen emeklilik, engellilikten emeklilik, normal emeklilik hesaplama sistemi aynı olduğundan sitemizde yer alan MAAŞ ROBOTU bölümünden aylık ve ikramiye hesabını yapabilirsiniz.

Bu soru 3,075 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON EKLENEN SORULAR
17.09.2018Adaylık süresi, eğitim bitmediği gerekçesiyle, 2 yılı aşabilir mi?
12.09.2018Yükseköğretim elemanları siyasi partilerin il, ilçe başkanı ya da yardımcısı olabilir mi?
11.09.2018Belediye bağlı kuruluşları daire başkanları atanmasında hizmet süresi değişti mi?
10.09.2018Taşerondan kadroya geçtim kurumlar arasında geçişim mümkün olabilir mi?
09.09.2018Memurum, hakim ve savcı olmak için istifa etmem gerekir mi?
08.09.2018Taksi hissem için diğer ortakla sözleşme yapsam memur olabilir miyim?
06.09.2018Aylıksız izindeyim, kurumuma bilgi vermeden bedelli askerlik yapabilir miyim?
05.09.2018Yurtdışında yüksek lisans yaptım uzman veya uzman yardımcısı atanabilir miyim?
04.09.2018Askerlik sürem beş yıl kurumlar arası nakil yasağı süresinden düşülür mü?
02.09.2018Şube müdürlüğüne atanmada hizmet süresi şartı değişti mi?
01.09.2018Yan ödemelerdeki 5 yıl hizmet şartı
29.08.2018Taşerondan kadroya geçenlerin başka birimlerde görevlendirilmesine yasal bir engel var mı?
28.08.2018Aday öğretmenim bedelli askerlik yapsam adaylığım nasıl etkilenir?
25.08.2018Sözleşmeliden aynı ildeki memurluğa geçenlerin istifası ve işe başlama süresi
24.08.2018Belediyede sözleşmeliyim aile yardımı alamaz mıyım?
23.08.2018Vekalet aylığını ne zaman almaya başlarım?
22.08.20182008 öncesi işçilik süreleri, memurları emekliliğini nasıl etkiler?
21.08.20181999'da memur olan ancak göreve girmeden önce engelli olan kişi ne zaman emekli olur?
20.08.20182018 yılında kemik iliği nakli olan meur, 10 yıl hizmet ile emekli olabilir mi?
19.08.2018Yeni kazandığım kurumun son başvuru tarihine kadar istifam onaylanmazsa
17.08.2018Sözleşmeliyim, icra katipliğine geçmek istersem 1 yıl beklemem gerekir mi?
17.08.20181999'da SSK girişi olan ancak 2011 yılında memur olan nasıl emekli olur?
16.08.2018Memurum, masraflarımı kendim karşılayarak yurtdışında eğitim alabilir miyim?
15.08.20181996'da memur olan bayan, ne zaman emekli olur?
14.08.20181997'de işçi, 2008 Aralık'ta memur olan ne zaman emekli olur?
14.08.2018Sözleşmeli sağlık personeliyim yükseklisans için il değiştirebilir miyim?
13.08.20183 ve 4 dereceli kadrolara atanmada 68/B hizmet şartı değişti mi?
09.08.2018Yıpranma payı geçmişe doğru uygulanır mı?
07.08.2018Rapor sonunda işe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
06.08.2018MEB'de ücretli öğretmenlik yaptığım süreler neden derecemde sayılmıyor?
05.08.2018Bakanlık il müdürlerinin özel hizmet tazminatı kaçtır?
02.08.2018Disiplin cezası teklif edildi ama zamanaşımı oldu, 8 yıla 1 kademe alabilir miyim?
01.08.2018Bedelli askerlik süresinde yıllık izin, hastalık izni alabilir miyim?
31.07.2018Malulen emekli olan doktor, yeni ödemeyi alabilir mi?
30.07.2018Kalkınmada öncelikli yerde sözleşmeli çalıştığım süre için kademe alamaz mıyım?
29.07.2018Memurum, mühendis mali haklarından faydalanabilir miyim?
27.07.20182002 öncesi Bağ-Kur'lu süreler, memur emeklisini nasıl etkiler?
27.07.2018Emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memur, sağlık durumu bozulursa, malulen emeli olabilir mi?
25.07.2018Doğum yapan memur hangi ödemelerden yararlanır?
24.07.2018Memur iken kamu işçisi olacaklar nasıl ikramiye alır?
23.07.2018Sözleşmeliyim, askerlik sürem yıllık izin hesabına katılır mı?
22.07.2018Doğum için aylıksız iznin analık izni bitiminde kullanılması zorunlu mu?
04.07.2018Ek bölge tazminatım yanlış mı hesaplanıyor?
03.07.2018Kamu bankasında uzmanım, 4B'ye geçersem ücretim ve iznim nasıl belirlenir?
02.07.20184C den 4B ye geçtim istifa edersem iş sonu tazminatı alabilecek miyim?
01.07.2018Taşeronların kadroya geçirilmesinde komisyonlarda görev alanlara ücret ödenir mi?
28.06.2018Sigorta başlangıcı emeklilik yaş grubunu belirler mi?
22.06.201810 yılını dolduran kişi hangi halde emeki olabilir?
20.06.2018TRT personeli diğer kurumlara geçebilir mi?
19.06.2018Ücretli öğretmenlik yaptığım süre doğu görevinden sayılır mı?
18.06.2018Rapor aldım tazminatım bu yüzden mi düştü?
15.06.2018Zabıt katibiyim iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir miyim?
13.06.2018Eşimin borçları memur olmama engel olur mu?
12.06.2018İşçiyken kullanamadığım izinleri sözleşmeliye geçince kullanabilir miyim?
11.06.2018Geçici personelken sözleşmeliye geçtim asgari geçim indirimim eksik mi hesaplandı?
10.06.2018Bedelli askerlik yapanlarda kademe ilerlemesi yapılır mı yıllık izinde sayılır mı?
09.06.2018Sosyoloji bitirip derece aldım iki yıllık teknik bölüm bitirirsem 1 kademe daha alabilir miyim?
07.06.2018Memur, anonim şirketin yüzde 100 hissedarı olabilir mi?
07.06.2018Yıllık izin alacağım bayrama denk gelen günler yıllık izinden düşer mi?
06.06.2018Mühendislik bitirdim ama tekniker kadrosundayım 3600 açıklamasından sonra ek göstergemde değişiklik olacak mı?
05.06.2018Çifte vatandaşlığa geçersem memurluğum sona erer mi?
04.06.2018Orman muhafaza memuru ile sözleşmeli sağlık personeli eşlerin eş durumu ataması
02.06.2018Polis okulu süresi, hizmete dahil mi?
02.06.2018SSK emeklisi, ölen eşinin aylığını da alabilir mi?
01.06.2018Uzman jandarmayken istifa ettim, 3000 ek göstergeden faydalanabilir miyim?
01.06.2018Emekli olan engelli memur, özel sektörde çalışırsa, emekli maaşı kesilir mi?
31.05.2018Taşeron işçisi sürekli işçi kadrosuna geçtiğinde emeklilik yaş grubu değişir mi?
31.05.2018Sağlık Bakanlığında istifaların kabulüne kim yetkilidir?
28.05.2018Vekil şube müdürüyüm, hiçbir ücret almıyorum müdür maaşı almam gerekmez mi?
27.05.2018Mühendislik bitirince derece aldım, teknik sınıfa geçersem bir derece daha alır mıyım?
26.05.20181 yıl aylıksız izin istedim kurum reddetti, böyle bir hakkı var mı?
22.05.2018Vekaleten itfaiye çavuşuyum amirlik için görevde yükselmeye girebilir miyim?
20.05.201819 Mayıs tatili haftasonuna geliyor, destekleme ve yetiştirme kursu yapılamazsa da ücreti ödenir mi?
19.05.2018Uzman yardımcısı atandıktan sonra tekrar öğretmenliğe dönebilir miyim?
18.05.2018Malullük aylığı için hangi şartlar gerekiyor?
17.05.20181994 SSK girişi, 2010 yılında memur olan engelli ne zaman emekli olur?
16.05.2018Emekli olduktan sonra tekrar memur olan kişinin kıdem aylığı
15.05.2018Özel doktordan aldığım raporu kurum reddetti aile hekimi onaylarsa geçerli olur mu?
14.05.2018Sözleşmeli sağlık personeliyim tayin isteme hakkım 4. yılın sonunda mı 6. yılın sonunda mı?
13.05.2018Memur mühendislik bitirirse 1 derece alır mı?
12.05.2018Kurumum işçi olan eşimi kamu personeli kabul etmeyerek tayinimi yapmadı
11.05.2018Sözleşmeliyim askerlik dönüşü geri başlamadan başka kuruma yerleşirsem
08.05.2018Disiplin cezasına itiraz ettim dava açma süresi ne zaman başlar?
07.05.2018Sözleşmeli öğretmenim doğum sebebiyle 1 yıl izin kullanırsam 4+2 çalışma süresinden sayılır mı?
06.05.2018Kimyager TH veya SH olabilirken biyolog neden sadece SH olabiliyor?
05.05.2018Seçim için istifa ettim ama aday olmaktan vazgeçtim sorun yaşar mıyım, OHAL etkiler mi?
02.05.2018Geçici personeldim sözleşmeliye geçtim tayin hakkım var mı?
01.05.2018İdari büro görevlisiyim geçici görevlendirmeyle mühendis ücreti alabilir miyim?
29.04.2018Eşimin bulunduğum ile atanması için 3 yıl çalışmış olmam mı gerekiyor?
27.04.2018Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunları Programcı kadrosuna başvurabilir mi?
26.04.2018Memur vhki emekli maaşı neden aynı oluyor?
25.04.2018Memurum ismim gönderilmiş ama sandık görevlisi olmak istemiyorum
24.04.2018Babalık iznindeki memur genel teftiş gerekçesiyle göreve çağırılabilir mi?
21.04.2018Sözleşmeli öğretmendim performans nedeniyle sözleşmem feshedildi öğretim görevlisi olabilir miyim?
18.04.2018Taşerondan kadroya atandım başka kuruma geçeceğim istifa edebilir miyim?
17.04.2018Mesleki üst öğrenim bitirmeyen teknisyen hangi zam puanını alır?
16.04.2018Aday memurum sözleşmeliye geçeceğim
14.04.20184/c den 4/b ye geçen personelin yükselme hakkı var mıdır?
12.04.2018KİT sözleşmeliyim 657 ye tabi değil miyim?
11.04.2018Sözleşmelinin sicil puanları memurlukta ilave kademe verilmesinde dikkate alınır mı?
ANKET
İş Bankası'ndaki, % 28'lik Atatürk hisselerinin CHP'ye ait olmasını doğru buluyor musunuz?