Taşerondan kadroya geçtim kurumlar arasında geçişim mümkün olabilir mi?

10/09/2018 10:04:00
Yazdır

Soru

Merhabalar..

Öncelikle vermiş olduğunuz hizmetten dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Aradığım ve yanıtını bulamadığım veya bilmeyip aydınlandığı bilgiyi bu zaman kadar sizin sayenizde edindim.

Sizlere bir sorum olacak. Sağlık bakanlığınca hastanede bilgi işlem elemanı olarak çalıştırılmak üzere önceki dönemlerde taşerondan kadroya geçmiş bir bireyim. lisans eğitimini bitirmiş bir ziraat mühendisiyim. Acaba ileridönemlerde kurumlar arası geçiş fırsatım olabr mi? 2020 başında mevcut sendikamız genel sendikaya devrolacak ve bu ve bunun gibi haklara sahip olacağımız söyeniyor. 2020 başında bir kuruma ziraat mühendisi olarak geçebilirmyim? işçi kadrosuyla daha fazla haklara saip olup geçebieceim söylenyor. Bu konuda bilgi alabrsem çok mutlu olacağım.

Şimdden çok teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar..

Cevap

Öncelikle kamudaki işçilerin kurumlar arası geçiş imkanının bulunmadığını belirtelim.

Ayrıca 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin taşeron personelin işçiliğe geçtiği geçici 23. Maddesi:

"Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez. Özel güvenlik görevlilerinden bu madde kapsamında geçiş işlemleri yapılanlar, 5188 sayılı Kanun hükümlerine de tabi olmaya devam eder.

Diğer kanunların bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz."

Yukarıdaki kanunda, taşerondan sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edileceği düzenlenmiş. Bu nedenle kadroya geçen işçilerin diğer kurumlara geçişleri sendika devriyle ilgili gözükmüyor.

Sonuçta işçilerin kurumlar arası geçişinin kanun düzenlemesi ile mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Bu soru 11,050 defa okundu. 5 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam