Polisim, subaylığa geçmek için istifa edersem 6 ay beklemem gerekir mi?

29/11/2018 06:02:00
Yazdır

Soru

2 yıllık polis memuruyum. TSK şuan muvazzaf subay alımı yapıyor ve bende başvurmayı düşünüyorum. Eğer subaylığı kazanırsam 6 aylık istifa süresini beklemem gerekiyor mu? Yoksa 657 den 926 ya beklemeden geçebilir miyim?

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap

Polisler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Kanunun 97. Maddesi:

"Madde 97 - Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

Devlet memurluğuna alınamazlar."

İstifa sonrası 6 ay bekleme süresi memurluğa atanmada söz konusudur. Memurluktan istifa ettikten sonra 926 sayılı Kanuna tabi askeri kadrolara geçişte bekleme süresi uygulanmayacağını düşünüyoruz.

Bu soru 2,247 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?