Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3839/asil-olarak-ise-baslayanlar-istifa-ettikten-sonra-yedeklerden-cagirma-olur-mu.html
Yazdırılma Tarihi : 22 Mart 2019 Cuma 23:51

Asil olarak işe başlayanlar istifa ettikten sonra yedeklerden çağırma olur mu?

28/12/2018 19:15:00
Yazdır

Soru

Merhabalar,
Ben ... belediyesi zabıta alimda 8.yedek olarak listeye girdim.
Sorum asil olarak işe başlayanlar istifa ettikten sonra yedeklerden çağrılır mı?
Belediyeyi aradığımda verdikleri bilgi cagirmaycaz oldu ancak belediye yönetmeliğini okuduğumda 14. maddenin (8). bendinde bir sonraki sınava kadar geçerli olacaktır, diye okudum.
Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Cevap

2007 tarihli Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 14. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Atanmış olsalar dahi atanma şartlarını taşımadığı tespit edilenlerin atamalarının iptal edilmesi, atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanmaması ya da atanma hakkından vazgeçilmesi sebebiyle boş kalan kadrolara başarı puan sıralamasının ilan edildiği tarihten itibaren altı aylık süreyi aşmamak üzere, yapılacak müteakip sınava ilişkin duyuruya kadar, yedekler arasından başarı sıralamasına göre atama yapılabilir. "

Yukarıdaki maddeye göre, sadece 3 durumda, yedeklerden arasından atama yapılabilmektedir.

1- Atanmış olsalar dahi atanma şartlarını taşımadığı tespit edilenlerin atamalarının iptal edilmesi,
2- Atanılan göreve geçerli bir mazeret olmaksızın süresi içinde başlanmaması
3- Atanma hakkından vazgeçilmesi,

Bu 3 durumdan dolayı boş kalan kadrolara, yedekler arasından atama yapılabilmektedir.

Ancak, sorunuzda geçen asil olarak işe başlayan kişinin istifası nedeniyle kadronun boş kalması bu 3 durumdan birisi değildir.

Diğer taraftan, yönetmelik hükmü, yedekler arasından çağırmayı idarenin takdirine bırakmıştır. Yani kadro boş kalsa da, idare isterse, yedekler arasından çağırma yapmayabilir.

BENZER SORULAR
28.12.2018Asil olarak işe başlayanlar istifa ettikten sonra yedeklerden çağırma olur mu?
22.07.20174 yıllık mezunuyum. 2 yıllık yeni bir bölüm okursam, KPSS'ye hangi düzeyden girmem gerekir?
10.07.2017KPSS'de, 3 kadroyu tercih ettim ama ehliyetim yok, ne olur?
29.04.2017İkinci bir önlisans daha okursam, KPSS'ye girişte bir sıkıntı yaşar mıyım?
18.04.2017Sandık müşahitliği subaylığa engel olur mu?
25.07.20162016/1 yerleşen ve KYK memurluğunu kazanan ne yapmalı?
13.07.2016KPSS nitelikleri taşımayanların atamasının iptal edilmesi
23.06.20161 ders sebebiyle mezun olmayan memur olabilir mi?
07.06.2016KPSS ile avukat alımında 2 yıl şartı nasıl anlaşılmalı?
10.05.20162017 KPSS puanıyla, B grubu alımlara başvurulabilir mi?