Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3843/memurlar-mesai-saatlerinde-spor-salonuna-gidebilir-mi.html
Yazdırılma Tarihi : 22 Mart 2019 Cuma 23:52

Memurlar mesai saatlerinde spor salonuna gidebilir mi?

07/01/2019 08:00:00
Yazdır

Soru

İyi çalışmalar kolay gelsin memur arkadaşlar mesai saatleri içinde spor faaliyetleri yapma hakkı varmı öğlen yemek saatleri haricinde böyle hakları bulunuyormu. diğer arkadaşlar spora giden arkadaşın spora gitmesine razı olmadıklarından dolayı dilekçe vermek istiyorlar böyle birşey mümkünmü. ( Haftada üç veya dört kez) Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun

10. maddesi:

"Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır."

11. maddesi:

"Devlet memurları kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar. "

125. maddesi:

"A - Uyarma : Uyarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

b) Özürsüz veya izinsiz olarak göreve geç gelmek, erken ayrılmak, görev mahallini terketmek,

f) Görevine veya iş sahiplerine karşı kayıtsızlık göstermek veya ilgisiz kalmak,

"

Devlet memurlarının mesai saatleri içerisinde görev yerlerinde göreve hazır halde bulunmaları gerekiyor. Aksi durumda disiplin hükümleri uygulanması gerekiyor.

Bunun istisnası olan izin ve ek görev halleri de 657 sayılı Kanunda düzenlenmiş durumda. Ancak mevzuatta spor faaliyetleri amacıyla görevin ve görev yerinin terk edilmesine izin veren bir hüküm bulunmuyor.

Sonuçta memurların mesai saatleri içerisinde görev yerlerini terk ederek spor faaliyetlerine katılmalarının mümkün olmadığını düşünüyoruz.

BENZER SORULAR
27.02.2019Taşerondan belediye işçiliğine geçen işçi işten çıkarılabilir mi?
02.02.2019Çocuğumla ilgilenemiyorum esnek mesai için kurumuma başvurabilir miyim?
21.01.2019Görevden uzaklaştırılmış memura giyim yardımı verilir mi?
17.01.2019Kamuda çalışanlara doktora bursu verilir mi?
15.01.2019Gazi yakınıyım büro hizmetlerinde görevlendirildim ama kadrom hala hizmetli
07.01.2019Memurlar mesai saatlerinde spor salonuna gidebilir mi?
06.01.2019Sınavla başka kurumu geçersem güvenlik soruşturması yapılır mı?
16.12.2018Üniversitede öğrenciyim memur atanırsam ders saatlerinde izin alabilir miyim, tayin olabilir miyim?
20.11.2018Memurlar kot pantolon giyebilir mi? Yasağın mevzuat dayanağı nedir, bir teamül müdür?
30.09.2018Sözleşmeli sağlık personeli başka birimde geçici görevlendirilebilir mi?