Kamuda çalışanlara doktora bursu verilir mi?

17/01/2019 00:15:00
Yazdır

Soru

Merhaba memurlar net görevlisi. Kamu kurumunda sözleşmeli olarak çalışanlar YÖK doktora bursu ya da kyk doktora bursunu alabilir mi?

YÖK doktora bursunda kamu kurum ve kuruluşları pozisyonunda olanlar alamaz denilmekte; ancak diğer yandan da çalışanlar da burs alabilir denilmekte. Bu konu hakkında bilginiz var mı. İyi günler dilerim...

Cevap

Yükseköğretim Kurulu Tarafından Doktora Programlarına Kayıtlı Öğrencilere Verilecek Burslara İlişkin Usul ve Esaslar:

"Öğrenci burs başvuru şartları

MADDE 6- (1) 100/2000 YÖK Doktora Burs Programına başvurabilmek için öğrencilerden aşağıdaki şartlar aranır.

a) T.C. vatandaşı olmak.

b) Doktora programı için yüksek lisans derecesine sahip olmak. Bütünleşik doktora programı için lisans derecesine sahip olmak.

c) Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin ve başvuru yapılacak yükseköğretim kurumunun belirlediği başvuru ve kabul şartlarını taşıyor olmak.

ç) Herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak (Kamu, Özel ve diğer).

d) Halen devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olmak."

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği:

"Madde 9 - a) Kurumdan öğrenim kredisi veya burs almış olan öğrencilere,

b) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrencilere,

c) Mülga

d) Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilere,

e) Yabancı uyruklu öğrencilere,

f) Polis akademisi öğrencileri ile askeri okul öğrencilerine,

g) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

h) Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilere,

k) Bu Yönetmelik hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrencilere,

burs verilmez." 9. Maddenin mülga (c) bendi şöyleydi: "Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere, burs verilmez". Bu değişiklikte artık çalışanlara kredi-burs verilmesi mümkün hale geldi.

Sonuçta kamuda çalışanlara (memur, sözleşmeli) YÖK doktora bursu verilemeyeceğini, ama diğer şartları da taşıyorlarsa YURTKUR bursu bağlanabileceğini değerlendiriyoruz.

Bu soru 24,680 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Kamu kurumlarının misafirhanelerinden rahatlıkla yararlanabiliyor musunuz?