Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3864/
Yazdırılma Tarihi : 20 Mayıs 2019 Pazartesi 20:06

2 Ocak'ta emekli olan, 14 günlük maaş farkı alır mı?

12/02/2019 12:25:00
Yazdır

Soru

2 Ocak 2019 da emekli oldum. 14 günlük Ocak maaşını Emekli olduğum Bakanlıktan aldım ancak katsayı farkından doğan ocak ayı 14 günlük maaş farkı alamadım. Ocak 15 -1şubat arası maaşımı SGK'dan aldım. Ocak ayı maaş fark almam gerekmez mi bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz:

Ocak ayının 2 sinde yaş haddinden emekli olan kişiye Kurumu yeni katsayı artışından dolayı fark ödemesi yapar mı? Durumunuz özelinde konuyu değerlendirmekteyiz.

Memurlar, görev aylıklarını her ayın 15 inde peşin alırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 164 hükmü şöyledir. "Memurlara aylıkları her ayın başında peşin ödenir. Emekliye ayrılma ve ölüm hallerinde o aya ait peşin ödenen aylık, geri alınmaz..."

Her ayın başında peşin ödenen aylıklar her ayın 15 inden bir sonraki ayın 14 üne kadar olan süre içindir. 15 Aralık 2018 gününde ödenen peşin görev aylığı 14 Ocak 2019 tarihi arasını kapsayan dönem içindir.

Memurların, istisnalar hariç azami çalışabilecekleri yaş haddi 65 yaş hadlerini doldurdukları tarihtir. Bu tarihten sonra görev yapamazlar, kurumlarda bu tarihten sonra memuru çalıştıramaz ve görev aylıklarını da ödeyemezler.

Görevdeki memurlara ve emekli memurlara gelen artışlar genelde her yılın OCAK ayının 1 inde ve TEMMUZ ayının 1 inde yürürlüğe girer. Aralık ayı maaşları memurlara gelen artış üzerinden ödenmez, ancak 1 Ocak ve devamında memur olarak görevine devam edenlere 1 Ocak - 14 Ocak arasını kapsayan dönem için artış oranı kadar fark ödemesi yapılır.

Emeklilere de OCAK 1 ve TEMMUZ 1 den geçerli artışlar bu tarihlerden itibaren yapılır.

Açıklamalarımız bağlamında, Kurumunuz size 15 Aralık2018 - 14 Ocak 2019 arasını kapsayan görev aylığınızı ödemiş, bu ödemede belirttiğimiz 657 sayılı Kanun Madde 164 hükmünü uygulamıştır.

Yaş haddine uğradığınız tarihten sonra memurluk konumunuz bitmiş olduğundan, maaşlara gelen zam oranının sizin aylıklarınıza ödenmesinin mümkün olmayacağını değerlendirmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu da sizin her ne kadar ayın 2 sinde yaş haddine uğramış olsanızda 2 si ile 14 üne kadar olan çalışmadığınız süreyi hizmet olarak alıp, emekli aylıklarınızı da 15 Ocak dan itibaren bağlamış olması gerekir.

BENZER SORULAR
01.04.2019Başbakanlıktan nakledilen araştırmacıların özlük hakları
25.03.2019Eşi kısmi zamanlı (part time) çalışan memura aile yardımı verilir mi?
13.02.2019Mübaşirlerin hizmet sınıfı değişikliği sözleşmelileri etkiler mi?
12.02.20192 Ocak'ta emekli olan, 14 günlük maaş farkı alır mı?
05.02.2019Teknikerim, teknik öğretmen diplomamı ibraz edersem özlük haklarım değişir mi?
03.02.2019Bakanlık müşaviriyken 703 ile araştırmacı yapılanlar müdür yardımcısı özlük haklarını alabilecek mi?
16.01.2019İkinci 100 günlük icraat programındaki ek ders ücret artışı kimi kapsıyor?
22.12.2018Teknik eğitim fakültesi mezunu programcı mühendislik bitirirse mali hakları ne olur?
05.12.2018Emeklilere verilen bayram ikramiyesi, yeniden değerleme oranında artar mı?
25.11.2018Ek ödemem yanlış mı hesaplanıyor?