Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3939/terhis-tarihimde-mazeret-izni-alabilir-miyim.html
Yazdırılma Tarihi : 21 Ağustos 2019 Çarşamba 06:02

Terhis tarihimde mazeret izni alabilir miyim?

11/08/2019 05:19:00
Yazdır

Soru

Sayın İlgili

Askerlik hizmeti için aylıksız izne ayrılan memura teskere tarihinden itibaren mali ve özlük hakları saklı kalmak kaydıyla atamaya yetkili amirinin takdiriyle göreve başlamadan mazeret izni verilebilir mi?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Madde 83 -Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlardan askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmak ve kurumları da başvurma tarihinden itibaren azami 30 gün içinde ilgilileri göreve başlatmak zorundadırlar.

Madde 104/C - (A) ve (B) fıkralarında belirtilen haller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret halinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usülle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür.

Madde 108- G) Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılır."

Bir memur aynı anda iki izin kullanamaz. Askerden dönenlere mazeret izni verilebilmesi için öncelikle aylıksız iznin sona erdirilmesi gerekir.

Aylıksız iznin makam onayı alınarak kişi görevine başlatıldığında sona ereceğini değerlendiriyoruz. Tezkere tarihi askerliğin bitişi olabilir ama bu tarihte kişi kendiliğinden göreve dönmüş sayılamaz.

Sonuçta terhis tarihinden itibaren değil görevinize başladıktan sonra 104/C ye göre mazeret izni alabileceğinizi düşünüyoruz.

BENZER SORULAR
11.08.2019Terhis tarihimde mazeret izni alabilir miyim?
09.07.2019Belediyede sözleşmeliyim doğum sonrası ücretsiz izin hakkım var mı?
09.06.2019Doğum sonrası süt izni ve yarı çalışma izni kullandım aylıksız iznim nasıl etkilenir?
10.04.2019Sözleşmelinin mazeret izni işe yeni başladığı gerekçesiyle kısılabilir mi?
28.10.2018Memur eşi yurtdışı görevde olan sözleşmeli personel ücretsiz izin alabilir mi?
17.10.20184B Sözleşmeli personelin yurtdışı eğitim için izin hakkı var mı?
27.09.2018Memurluğa atandım hemen ücretsiz izin alabilir miyim?
06.09.2018Aylıksız izindeyim, kurumuma bilgi vermeden bedelli askerlik yapabilir miyim?
22.07.2018Doğum için aylıksız iznin analık izni bitiminde kullanılması zorunlu mu?
10.06.2018Bedelli askerlik yapanlarda kademe ilerlemesi yapılır mı yıllık izinde sayılır mı?