Alan değişikliği yapan öğretmenler, il içi yer değiştirmeye başvurabilirler mi?

27/12/2020 00:23:00
Yazdır

Soru

Alan değişikliği yapan hangi öğretmenler il içi yer değiştirmeye başvurabilir

Cevap

HANGİ ÖĞRETMENLER İL İÇİ YER DEĞİŞTİRMEYE BAŞVURABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır." hükümler gereği öğretmenlerin il içi yer değiştirmeye başvurabilmeleri için ilgili yılın 30 Eylül (30 Eylül 2021) tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

3 YILIN HESABINDA HANGİ SÜRELER BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesi 4. fıkrasındaki; "(4) Görev yerleri eğitim kurumunun kapanması, norm kadro değişikliği, hizmetin gereği ve benzeri çeşitli nedenlerle istekleri doğrultusunda veya resen değiştirilen öğretmenlerin bulundukları eğitim kurumunda veya ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, daha önceki eğitim kurumlarında veya ilde geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir." hükümlerine göre bazı yer değiştirmeler birlikte değerlendirilerek 3 yılın hesaplaması yapılmaktadır.

PEKİ, ALAN DEĞİŞTİRMESİ YAPANLAR İL İÇİ YER DEĞİŞTİRMEYE BAŞVURABİLİRLER Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan geçen yılki 2020 Yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Duyurusunun "C. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Hesabında Birlikte Değerlendirilecek Süreler" başlıklı bölümünde bu soruyu "Alan değişikliği kapsamında aynı eğitim kurumuna atanan öğretmenlerin eski ve yeni alanlarında geçen hizmet süreleri, birlikte değerlendirilecektir." şeklinde cevaplamıştır.

İşte o bölüm;

"Ç. Üç Yıllık Çalışma Süresinin Aranmayacağı Haller

1. Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunan ve 1, 2 ve 3'üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, istemeleri halinde il içinde 4, 5 ve 6'ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına,

2. Zorunlu çalışma yükümlülüğünü bulundukları eğitim kurumunda 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tamamlayacak olup aynı tarih itibarıyla üç yıllık çalışma süresini tamamlamayan öğretmenler, istemeleri halinde il içinde 1, 2 ve 3'üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına,

3. Zorunlu çalışma yükümlülüğünü bulundukları eğitim kurumunda tamamlayan; ancak 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresini tamamlamayan öğretmenler, istemeleri halinde il içinde 1, 2 ve 3'üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına,

4. Halen görev yaptıkları eğitim kurumunda ihtiyaç veya norm kadro fazlası olan öğretmenler zorunlu çalışma yükümlülüğüne ilişkin durumları da dikkate alınmak suretiyle,

(Not:Bu maddeden sadece ihtiyaç veya norm kadro fazlası durumda bulunan öğretmen yararlanabilecektir. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken öğretmen kadrosuna atananların norm kadro fazlası öğretmen olarak belirlenmesi halinde, bu durumda bulunan öğretmenlerden bu Duyurunun "A. Başvuru Şartları" başlıklı bölümünün 3 üncü maddesinde aranılan 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresi aranmayacaktır.)

5. İkinci görev kapsamında yönetici olarak görev yapmakta olanlardan yöneticiliğe devam etmek istemeyenler zorunlu çalışma yükümlülük durumları da dikkate alınmak suretiyle,

6. Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı eğitim kuramlarında görev yapan öğretmenler, istemeleri halinde zorunlu çalışma yükümlülük durumları da dikkate alınmak suretiyle, üç yıllık çalışma süresi şartı aranmadan yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir."

Dolayısıyla alan değiştirmeden önceki kadronuzun bulunduğu okuldaki hizmet sürenizle alan değiştirdikten sonraki kadronuzun bulunduğu okuldaki hizmet süreniz ilgili yılın 30 Eylül (30 Eylül 2021) tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini dolduruyorsa il içi yer değiştirmeye başvurabilirsiniz.

Ahmet KANDEMİR

Bu soru 5,498 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?