Araştırma görevlisi ziyaretçimizin sorularına sitemizce verilen cevaplar

01/11/2005 00:18:00
Yazdır

Soru

Memurlar netin düzenli takipçilerindenim. Özlükle ilgili bir soru sormak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?
Halen Araştırma görevlisi kadrosunda çalışıyorum. Bu ayki bodroya baktığımda maaş derece kademesi 4/5, emeklilik derece kademesi ise 4/3... Araş. gör old. için maaş dercem 4.ün altına inmediği için yan gidiyor. Peki Emeklilik için de böyle bir durum var mı? Emeklilik derecem 4/3.ünden sonra 4/4 mü olacak ya da 3/1 mi. Eğer 3/1 i olursa yeşil pasaport için başvurmam mümkün mü

Cevap

CEVAP: Araştırma görevlileri için 4 üncü dereceden aşağı derecelerde kadro bulunmamaktadır. Ancak, 657 sayılı Kanunun 67 nci maddesi Araştırma Görevlilerine de uygulanabildiği için kazanılmış hak aylık derece ve kademeniz 1 inci dereceye kadar inebilecektir. Aynı şekilde emekli müktesebinizde 1 inci dereceye kadar inebilecektir. Ayrıca ek gösterge için kadro şartı bulunmamaktadır.

Ancak, 5682 sayılı Pasaport Kanunu'nun "Hususi Pasaportlar" başlıklı 14'üncü maddesinde; "? birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan ? devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; Diplomatik Pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu nevi pasaport verilir..." hükmüne yer verilmiştir. Buna göre 3 üncü dereceli kadroya atanmadan pasaport almanız mümkün değildir.

Bu soru 14,799 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR