İstifa eden Doçent, üniversiteye nasıl geri döner?

14/07/2006 00:00:00
Yazdır

Soru

(Doç. ve Prof. Kadroları için)
İnönü üniversitesinde çalışıyorken Muğla üniversitesine geçiş yaptım (2 ay oldu). İnönü üniversitesinin teklifiyle tekrar geri dönmek istiyorum. Bildiğiniz gibi akademik kurumlarda yer değiştirme 2547 yasaya göre, ilan, başvuru ve jüri değerlendirmesi sonucu rektörün onayı ile gerçekleşiyor. Ancak gittiğiniz kurumdan, altı ay içinde geri dönmek istediğinizde bu prosedürün uygulanmadığına dair bir bilgiye sahibim. Yani, ilan, jüri, ve benzeri işlemler olmadan altı ay içinde tekrar geri dönüldüğünü biliyorum. Altı aydan sonra ise süreç bildiğimiz gibi devam ediyor.

Bu konudaki bilgimin doğru olup olmadığını merak ediyorum.

Cevap

Bu konudaki bilginiz doğrudur.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu 59. madde b fıkrasında; ?(01.11.1990 tarih ve 3676 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen şekli.) Yükseköğretim kurumlarından, mahkeme veya disiplin kararları ile çıkarılanlar hariç olmak üzere herhangi bir nedenle kendi isteği ile ayrılan öğretim üyeleri başvuruları üzerine bu Kanun hükümleri çerçevesinde kadro koşulu aranmaksızın tekrar ayrıldıkları yükseköğretim kurumlarına dönebilirler?. denmektedir.

Bu fıkra ile (kendi isteği ile ayrılan öğretim üyelerinin) yine kendi istekleri ile başvuruları üzerine ayrıldıkları üniversitelerine (hiçbir süre sınırlaması olmadan) Rektörlük Makamının tensipleri ile geri dönmeleri mümkündür.

BİRSES

Bu soru 12,701 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Merkez Bankasının faizleri 2 puan indirmesini nasıl buldunuz?