Memura imzalatılan '1,5 yıl çalışacağım' şeklindeki belge ne kadar hukukidir?

13/03/2007 00:57:00
Yazdır

Soru

Ben çalışmış olduğum kurumda diyaliz sertifikası kursu için başvurdum. 8 ay sonra kurs çıktı, Kursa katılırken bana zorla kurumda 1,5 yıl çalışacağım şeklinde bir noterden tasdiksiz kâğıt imzalatıldı. Ben bu kursu başarı ile bitirip geldim. Kurs biteli 21 ay oldu. Ancak ben bunun 12 ayını askerde geçirmek zorunda kaldım. Şu an çalışma şartlarımın ağırlığı yüzünden istifayı düşünüyorum. Bu belge yasal olarak ne kadar bağlayıcıdır. Acaba istifa edebilir miyim? Ayrıca ben bu belgeyi SSK hastanesi iken imzalamıştım şimdi devlet hastanesi olduk bu nasıl etkiler?

Cevap

Bilindiği gibi diyaliz ünitelerinde çalışan doktor hemşire gibi personelin sertifikalı olması gerekir. Açılan kurslara katılarak sertifika alan pratisyen hekimler ile dâhiliye uzmanları bu ünitelerde çalışabilir. Sağlık Bakanlığı mevzuatında sertifika almak için kurslara katılan bu personeli, senet veya benzeri bir evrak almak suretiyle belli bir süre çalışmalarını zorunlu kılmak gibi bir husus yoktur. Doğrusu belge imzalatmak suretiyle belli bir süre çalışma zorunluluğu getirmek garipsenecek bir durum. Devlet memurlarının ne şekilde çalışacakları ilgili mevzuatında belirlenmiştir. İmzalattırılan belgesinin hangi amaçla alındığı ve mahiyetinin ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak bu belgeye dayanarak sizi belli bir işi yapmaya zorlayamazlar.

Diğer taraftan başhekimlik, personelini görev alanı içinde istediği gibi görevlendirebilir. Devlet memuru olduğunuz süre içerisinde sertifikalı personel olarak diyaliz ünitesinde görevlendirilmeniz doğal olarak karşılanır. Ancak, bu görevlendirmenin dayanağı size imzalattırılan belge değil, çalıştığınız kurumdaki amirlerinizin yetkisidir. Çalışmak istemediğiniz takdirde DMK size istifa etme hakkı vermiştir. Bunu kullanmak ta sizin en doğal hakkınızdır.

Bu soru 25,909 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam