Vekil ebe ve hemşirenin asalet tasdiki diye bir olayı var mıdır?

15/03/2007 20:19:00
Yazdır

Soru

Vekil ebe-hemşire olarak atanan bir personelin asaleti tasdiklenir mi? Böyle bir hakkı var mı?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun adaylığa kabul edilme başlıklı 54 üncü maddesinde "Sınavlarda başarılı olanlardan Devlet memurluğuna girmek isteyenler başarı listesindeki sıraya ve 47 nci maddeye göre ilan edilen kadro sayısı kadar, kurumlarınca memur adayı olarak atanırlar.
Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz."
hükmü yer almaktadırlar.

657 sayılı Kanunun adaylığı ilişkin hükümleri anılan madde hükmü uyarınca bir memur kadrosuna aday devlet memuru olarak atanan personel için uygulanması mümkündür. Aday devlet memurları belirtilen hükümler uyarınca belirtilen sürelerin sonunda devlet memuru olarak atanmak veya söz konusu hükümler uyarınca görevlerine son verilmek zorundadır.

Bir memur kadrosuna açıktan vekil atanan devlet memurları 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi uyarınca işlem tesisi edilmektedir.

Boş kadroya aday veya asil memur atanması halinde otomatik olarak vekil memurun görevi sona ermektedir.

Ebe kadrolarına açıktan vekil olarak atanan personele 657 sayılı Kanunun adaylara ilişkin hükümlerinin uygulanması mümkün bulunmamaktadır.

Bu soru 29,408 defa okundu. 15 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam