Giyecek yardımı neye istinaden ödenir?

06/09/2016 00:17:00
Yazdır

Soru

İyi günler bir sorum olacaktı ben bir kurumda ambar memuru kadrosundayım fakat fiili olarak ambar memurluğu yapmamaktayım. kadroma istinaden giyecek yardımından yararlanabilir miyim? Yoksa fiili olarak ambar memuru olarak çalışmak zorunda mıyım?

Cevap


657 sayılı Devlet memurları Kanununun "Giyecek Yardımı" başlıklı 211 inci maddesinde "Devlet memurlarından hangilerinin ne şekilde giyecek yardımından faydalanacakları Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının birlikte hazırlıyacakları bir yönetmelik ile tesbit olunur." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde hazırlanan 14/9/1991tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kararlaştırılan "Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği" 9/10/1991 tarih ve 21016 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Yönetmeliğin 3 üncü maddesinde "2 nci maddede belirtilen personelden giyecek eşyası verilecek olanlar, kadro unvanları ve hizmet sınıfları itibariyle ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilmiştir. Bu cetvellerde yer almayanlar her ne suretle olursa olsun bu yardımdan yararlandırılmazlar.
Giyecek yardımından yararlanılacak bir göreve aday memur olarak atananlar, bu yardımdan memurlar gibi yararlanırlar."
hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde;
Devlet memurlarına yapılacak giyecek yardımında memurların kadro unvan ve hizmet sınıflarının esas alınması gerekmektedir.

Bu soru 13,664 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam