Memurum sözleşmeli öğretmenliğe geçersem derece ve kademem ne olur?

03/03/2018 17:10:00
Yazdır

Soru

Bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım. Derecem 5/1 sözleşmeli öğretmenliğe geçiş yaparsam memurluk dönemimde elde ettiğim kademe derece ilerlemem nasıl şekilleniyor? Yeni atanmış bir öğretmenin başladığı derece ilemi başlıyorum yoksa geçmiş haklarım korunuyor mu? Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Cevap

Sözleşmeli öğretmen istihdamı 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'nin ek 4 üncü maddesindedir:

"(1) Öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

(4) Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz."

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin (B) bendine göre 06.06.1978 tarih ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar" yürürlüğe konulmuştur.

Sözleşmeli personelin derece ve kademesi bulunmuyor ayrıca sosyal güvenlikte 5510 sayılı Kanunun 4/a tabiler. Sonuçta, memurluktan sözleşmeli öğretmenliğe geçtiğinizde derece kademeniz olmayacak. Ama 4 yıl sonra öğretmen kadrosuna geçtiğinizde memurluktaki son derece ve kademenizin yine dikkate alınacağını ayrıca sözleşmeli öğretmen olarak geçen sürenizin buna ekleneceğini düşünüyoruz.

Bu soru 2,793 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce Dünya kupasını kim kazanır?