Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sorucevap.memurlar.net/soru/3720/
Yazdırılma Tarihi : 07 Mayıs 2021 Cuma 19:33

Emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memur, sağlık durumu bozulursa, malulen emeli olabilir mi?

27/07/2018 15:24:00
Yazdır

Soru

Sizlere bir sorum olacak, bu soruyu memurlar.net te de yayınlarsanız çoğu kişiye faydalı olacağını düşünüyorum.

SORU.: 20 yılını tamamlayan bayan devlet memuru, yaşını beklemek için istifa / emekliliğini istediğinde yaşını beklerken geçen süre zarfında evde hastalanırsa malulen veya sağlık sebebi ile emekliliğini hak eder mi?

Cevap

Hizmet yılını tamamladıktan sonra yaşını beklemek için istifa eden memur, bu süre zarfında hastalanırsa sağlık sebebi ile yaş grubunu beklemeden emekli olabilir mi?

Hizmet süresini, yani kadın ise 20 hizmet yılını, erkek ise 25 hizmet yılını tamamladıktan sonra yaşını beklemek için istifa eden memurlar, bu süre zarfında sağlık sebebi ile yaş gruplarını beklemeden emekli olabilirler.

Memurluktan ayrılan kişi malul duruma geldiğini sağlık kurulu raporu ile belgelemesi kaydıyla malullük talebinde bulunabilir.

Malul emekliliğinde yaş grubu aranmaz.

Malul emekliliğinde bağlanacak aylık oranına ayrıca bir ilave yapılmaz. Hizmet süresi ne kadar ise bu süreye aylık ve emekli ikramiyesi ödemesi yapılır.

Yani, malullük aylığı hesaplama sistemi ile istekle emeklilik aylığı hesaplama sistemi aynı kalemler üzerinden yapılır, bir fark bulunmaz.

Konuyu 2008 yılı Ekim ayından önce çalışmaya başlamış memurlar hakkında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kuralları bağlamında değerlendirmekteyiz.

Malullük ile ilgili kurallar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 44, Madde 53, Madde 54 hükümlerinde bulunmaktadır.

Bu kurallara göre;

Memurunun sebebi ne şekilde olursa olsun vücutlarında meydana gelen hastalıklar veya maruz kaldıkları tedavisi imkansız hastalıklar yüzünden vazifelerini yapamayacak duruma girdiklerinde malul sayılmaktadırlar. Tabi ki malul olup olmadığının son kararı Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca verilmektedir.

Malullük için koşul olarak aranan bir oran ve malullük için bir sebep yoktur. Malul olma durumunun nedeni aranmaz. Sadece vücutlarında meydana gelen rahatsızlıklarını belirlenen sağlık kurulu raporunun Sosyal Güvenlik Kurumunca incelenerek malul olu olmadığının kararı yeterli olmaktadır.

Açıkta malul olanların malulluk ilişkilerinde görevleriyle bir bağ kurulmayacağından memurluktan ayrıldıktan sonra malullük talebinde bulunanların sağlık kurulu raporlarının hem raporu düzenleyen hastanelerce hem de Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca, çalışabilecek durumda mıdır değil midir, çalışmadan geçimini sağlar mı sağlamaz mı açısından rahatsızlık durumu incelenerek karara bağlanması gerektiğini söyleyebiliriz.

Malul duruma giren, çok ileri derecede malul durumu olmayan memurun ve malul olduğu kararı verilmesi halinde hizmet süresinin en az 10 yıl olması ön koşul olarak belirtilmiştir. Memurluktan ayrılmış ve çalışmayan bir kişiye de malul olması nedeniyle aylık bağlanması için memurluktan ayrıldığında hizmet süresinin en az 10 yıl olması gerekiyor. 10 yıl hizmeti olmayana malul aylığı bağlanamaz.

Bu bağlamda sonuç değerlendirmemiz; 5434 sayılı Kanuna tabi çalışmaları olup görevinden ayrılan memur görevinden ayrıldıktan sonra şayet işçi esnaf olarak da çalışmıyorsa rahatsızlığından dolayı malul aylığı bağlanması talebinde bulunabileceğini değerlendirmekteyiz.

Sonuç bağlamında, istifa ettikten sonra rahatsızlığınızı belgelemek için raporları kabul edilen hastanelerce düzenlenmiş olan bir sağlık kurulu raporu temin etmeniz gerekir, bu raporu daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunun incelenmesi için göndermeniz, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu şayet malul olduğunuzu tespit ederse, emeklilik yaş grubunuzu beklemeden Sosyal Güvenlik Kurumunun size aylık bağlaması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

BENZER SORULAR
04.06.2020Malullük aylığı ve ikramiyesi ile engelli aylığı ve ikramiyesi
25.12.2018Onkolojiden alınan yüzde sağlık raporu ile nasıl emekli olurum?
11.12.2018Kanser tedavisinde mide ameliyatı olan, malulen emekli olabilir mi?
27.07.2018Emeklilik yaşını beklemek için istifa eden memur, sağlık durumu bozulursa, malulen emeli olabilir mi?
13.10.2017Engelli işçi iken, memur oldum. Emekli olmam için gereken süre uzadı mı?
26.09.2017Göreve girmeden önce yüzde 60 ve üzeri engelli olana malullük aylığı bağlanır mı?
03.08.2017TSK'da iken alınan malullük raporu, 657'e tabi memurlukta da geçerli mi?
28.03.2015TSK'dan malul olduğu için ilişiği kesilen, memur olursa...
09.03.2015Dalak büyümesi olan başçavuş malulen emekli olur mu?
24.01.20152009 girişli astsubay, kalp rahatsızlığından adi malul olabilir mi?