MEB'de ücretli öğretmenlik yaptığım süreler neden derecemde sayılmıyor?

06/08/2018 09:49:00
Yazdır

Soru

Sayın Yetkili;

Ben 2008-2011 yılları arasında Ön lisans mezunu olarak Milli eğitime bağlı bir okulda ücretli öğretmenlik yaptım bu zaman zarfında 696 gün sigortam yattı. Ben 2011 yılında Devlet bağlı bir üniversitede bilgisayar işletmeni olarak kadroya geçtim daha sonra lisans mezunu olduk bu süreçte çalıştığım kurumun personel daire başkanlığına söz konusu sigorta gün sayımının hizmet yılına saydırılması ve derece-kadememe yansımasını dilekçe ve ilgili evrak ( çalışmış olduğuma dair evrak ve sigorta dökümü gibi) ile başvurdum ancak tarafıma olumsuz olarak dönüş yapıldı. Beni bu konuda aydınlatılmanız hususunda çok çok istirham ediyorum.

Cevap

Memurların kazanılmış aylık derecelerinde sayılacak memurluk öncesi hizmetler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36-C maddesinde belirlenmiş.

Bilgisayar işletmeni kadrosu GİH sınıfı olduğundan bu sınıftakilerin memurluk öncesi hizmetleri memurlukta sayılmamakta.

657 sayılı Kanunun 68/B maddesi:

"Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfıhariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.

Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;

a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300'den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,

hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. Bu sürelerin hesabında; 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dahil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dahil yedek subaylıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin; Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı, diğer kadrolara atanacaklar için altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır."

Sonuçta memurluk öncesi 2008-2011 yılları arasında ön lisans mezunu olarak Milli eğitime bağlı bir okulda ücretli öğretmenlik yaptığınız süreler kazanılmış aylık derecenizde sayılamayacaktır.

Ancak bu sürelerin 68/B maddesine göre üst derecelere atanmanızda hesaba alınacağını düşünüyoruz.

Bu soru 15,526 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Başıboş sokak köpeklerinin uyutulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam