Sözleşmeli sağlık personeliyim yükseklisans için il değiştirebilir miyim?

14/08/2018 10:09:00
Yazdır

Soru

4+2 çakılı kadroya tabi sözleşmeli sağlık personeli görev yaptığı ilçeden başka bir ile yüksek lisans yapmak için gidebilir mi?

Cevap

663 sayılı KHK 45/A Maddesi:

"Madde 45/A - (1) Bakanlık ve bağlı kuruluşları, merkez teşkilatları hariç olmak üzere ve öncelikle personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca ilgili mevzuatı gereği kura ile ataması öngörülenler dışında 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda bu maddede öngörülen şartlarla sözleşmeli personel istihdam edebilir.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilir."

Sözleşmeli sağlık personeli sadece aile birliği mazeretiyle yer değiştirebilmekte. Yani bu personelin eğitim gerekçesiyle il değiştirme hakkının bulunmadığını düşünüyoruz. Mesai saatleri dışında derslere katılmanıza bir engel bulunmadığını da belirtelim.

Bu soru 1,297 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Sizce, 3 aylık görevlendirme içinde, en başarlı bakan kim?