Yedek subaylık okul süresi borçlanılırsa, yaş düşer mi?

22/10/2018 11:51:00
Yazdır

Soru

13.03.1967 doğumluyum
03.07.1991 işe giriş (memuriyet)
01.04.1994-30.06.1994 arası okul
01.07.1994-31.07.1995 arası kışla
01.08.1995 den günümüze kadar memuriyet
3 ay 8 gün fhz (yıpranmam) var

Sistem 53 yaşa tabi olduğumu, 05.12.2019 tarihinde emekliliğe hak kazandığımı söylüyor.

Çalıştığım kuruma dilekçeyle başvurdum.

Bana yazılan cevapta şöyle yazıyor:

.....ilgi yazınız ekindeki 17.09.2018 tarihli dilekçesi uyarınca 15.10.2018 tarihi itibariyle emekli aylığına esas toplam hizmet süresi çıkartılmış olup; 53 yaş şartına tabi olan İlgilinin 1 yıl 1 ay yedek subaylık hizmetine karşılık gelen 3 ay 8 günlük fiili hizmet zammının 53 yaş şartından çıkartılması suretiyle 05.12.2019 tarihinde emekliliğe hak kazandığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının Hizmet Takip Uygulamasında da (HİTAP) bu şekilde sabit olduğu tespit edilmiştir.

HİZMET TÜRÜ YIL AY GÜN TARİH ARALIĞI

Kadrolu Hizmeti 2 9 --- 15.07.1991-15.04.1994

Yedek Subaylık Dönemi 1 1 --- 30.06.1994-31.07.1995

Fiili Hizmet Zammı --- 3 8

Kadrolu Hizmeti 23 2 --- 15.08.1995-15.10.2018

TOPLAM HİZMET 27 3 8 (15.10.2018 tarihi itibariyle)

Yaptığım araştırmalar 52 yaşına tabi olduğumu gösteriyor.

52 yaşa mı 53 yaşa mı tabiyim?

Eğer 52 yaşa tabi isem hakkımı aramak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamında olurlar.

8 Eylül 1999 tarihinden önce memurluk hizmetleri olanlar kademelendirilmiş yaş gruplarına tabi olurlar. 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 kademelendirilmiş yaş gruplarını belirler.

Bu tarihten önce memur olanların yıpranma süreleri emelilik yaş gruplarını daha önce tamamlamaya katkı sağlar ve bu sürelerin tamamı belirlenmiş yaş gruplarından indirilir.

Emeklilik yaş gruplarındaki tarih 23/05/2002 tarihi olur, bu tarihe kadar hizmet süresinin az veya fazla olması emeklilik yaş grubunu erkene veya sonraya alabilir.

Yedek subaylık süresi memurluk süresi sayılır. Okul süresi sayılmaz, okul süresinin yıpranması olmaz. Okul süresi borçlanılırsa hizmet olarak sayılır.

Emeklilik hizmet hesabı aybaşı-aysonu yani her ayın 15 inde başlayıp takip eden ayın 14 üne kadar olan süre olur.

Kısa net bilgilerimizden sonra durumunuzu değerlendirmemiz;

Yaptığımız hesabımıza göre;

23/05/2002 tarihine yani 14/06/2002 tarihine kadar olan memurluk hizmet toplamınız 9 yıl 7 ay olur, 1 yıl 1 aylık yedek subaylık süreniz ve 3 ay 8 gün yıpranmanızla beraber emeklilik yaş grubunda esas alınacak hizmet toplamınız 10 yıl 11 ay 8 gün olur.

Bu hizmetinize göre de 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmünün ( k ) bendine göre 25 hizmet yılınızı tamamlamaya yetecek süreniz de 14 yıl 22 gün olur ve bu ( k ) bendinde de Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya, 14 yıldan fazla, 15 yıl 6 ay ve daha az kalan erkek iştirakçilerin 53 yaş grubuna dahil olacakları belirtilmiştir.

Sonuç değerlendirmemiz olarak; 53 yaş grubuna dahil olmaktasınız. 53 yaşınızı dolduracağınız tarihten 3 ay 8 günlük süre kadar geri çekildiği tarihte + 25 hizmet yılınız olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Kurumunuzun yapmış olduğu hesaplamanın doğru olduğunu da belirtebiliriz.

Şayet yedek subaylık okul sürenizden en az 22 günlük süresini borçlanma yaparsanız yaş grubunuzun 52 olacağını da ayrıca değerlendirmekteyiz. Borçlanmaların da emeklilik tarihinden en az 6 ay önce yapılması da 5434 sayılı Kanun kurallarında yer aldığını da hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Bu soru 1,205 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?