Meslek yüksek okulunu borçlanmak isteyen Astsubay'ın sosyal güvenlik durumu!

14/10/2020 17:59:00
Yazdır

Soru

Slm. Ben 1975 doğumlu 1998 yılında astsubay olmuş birisiyim 1997 yılında 1 yıl askeri okul okudum. 1994-1997 arası kendi hesabıma yüksek okul okudum. e-Devlet kayıtlarına göre 2022 ağustosta maaşlı emekli oluyorum. Sorum şu okuduğum MYO'yu borçlanıp ödersem maaşlı emekliliğim geri çekilirmiş, çekilirse ne kadar geri çekilir. Tsk iyi calismalar

Cevap

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmetleri olanlar 5434 e tabi olurlar.

5434 e göre memurun emeklilik yaş hesabını, 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresi belirler. Bu tarihten önce geçmiş olan borçlanmaya tabi süreler de borçlanılması şartıyla bu tarihteki hizmet süresine eklenir.

TSK personeli için ayrıca yıpranma payı bulunur ve bu yıpranma payları 5434 e tabi olanlar açısından 23/05/2002 tarihindeki hizmet süresinin artmasına ve emeklilik yaşından da tamamının indirilmesine katkı sağlar ve emeklilik yaş tarihi olarak daha erkene alınmasını sağlar.

5434 e tabi olan astsubaylardan, astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulan adaylar ve fakülte veya yüksek okullar ile meslek yüksek okullarında kendi hesabına okuduktan sonra astsubay nasb edilen veya askerlik hizmetini müteakip astsubaylığa geçirilenler, 5434 e tabi iştirakçi sayılmışlardır.

Ancak,5510 sayılı Kanunla 2008 yılı Ekim ayından geçerli olarak 2008 yılı Ekim ayından önce fakülte veya yüksek okullar ile meslek yüksek okullarında kendi hesabına okuduktan sonra astsubay nasbedilenlerin bu okullarda geçen sürelerine ve hangi tarihlerde okuduğuna bakılmaksızın borçlanma yapma imkanı verilmiştir.

İlgili hüküm:

5510 sayılı Kanun Geçici Madde 4 hükmü;

"...Ayrıca, bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce üniversitelerin çeşitli fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarında kendi hesabına öğrenim yaptıktan sonra muvazzaf astsubay nasbedilenlerin sözü edilen okullarda geçen başarılı öğrenim süreleri de istekleri halinde; borçlanma talep tarihinde en az aylık alan astsubay çavuşun emekli keseneğine ait unsurlar üzerinden, bu fıkradaki esaslar dahilinde borçlandırılarak tahsil edilmek suretiyle hizmetten sayılır. "

Kısa açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz:

5510 sayılı Kanunun yürürlüğüne kadar borçlanma kapsamında olmayan ve bu kanunla borçlanma imkanı verilen kendi hesabına gördüğünüz meslek yüksek okulunu borçlanmanız, size sadece emeklilik hizmet süresini artıracağını, emeklilik yaş hesabının yapıldığı 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresine katkı sağlamayacağını, değerlendirmekteyiz.

Bu soru 11,872 defa okundu. 2 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Sendikanıza neden üye oldunuz?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam