6 aylık doğum borçlanması emeklilik yaşını etkiler mi?

25/12/2020 16:06:00
Yazdır

Soru

..08.10.1972 doğumluyum...12.06.1989 da ilk işe giriş sigortalı tarihim...toplamda 392 sigortali olarak çalıştım..12.08.1997 de kızımı doğurdum... yaklaşık altı ay ondokuz gün sonra 02.03.1998 devlet memuru oldum...08.10.2025 tarihinde yaşi beklediğimden emeklilik hak ediyorum...doğum borçlanması yapsam emeklilik yaşımı aşağıya çeker mi..

Cevap

Memurluğa başlamadan önce yapılan doğumlar borçlanıldığında emeklilik yaşını etkiler, ancak borçlanma yapılacak sürenin az veya çok olması yaş durumunu belirler.

Konu hakkındaki değerlendirmelerimiz;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluğa başlamış olanlar 5434 hükümleri kapsamında olurlar. 5434 hükmünde sadece memur iken yapılan doğumlar nedeniyle kullanılan ücretsiz izin sürelerinin borçlanılarak hizmete dahil edilmesi mümkün olabiliyordu. Memurluğa başlamadan önce doğum nedeniyle kullanılan süreler borçlanma kapsamında sayılmıyordu.

Ancak, 2008 yılı Ekim ayından geçerli yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunla memurluğa başlamadan önceki doğum nedeniyle çalışılmayan süreler de borçlanma kapsamına alınmış ve bu surette kadın memurların da daha erken hizmet sürelerini tamamlamaları ve daha erken emeklilik yaşlarını tamamlama hakkı tanınmıştır. Bugün için her doğum için 2 yıllık süre toplamda 3 çocuk için 6 yıllık süre SGK ya borçlanıldığında hizmet satın alınabilmektedir.

5510 sayılı Kanun Madde 41 ile Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri, borçlanabilecekleri belirlenmiştir.

Bu şekilde yapılan borçlanmalar tamamıyla 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının ( a ) bendi kapsamında, yani işçi statüsünde geçmiş olarak kabul edilmektedir.

5434 e tabi memurların emeklilik kazanımları hizmet + yaş şartının yerine getirilmesi ile mümkün olabilmektedir. 8 Eylül 1999 öncesi hiçbir surette çalışması olmayan kadın memurlar 25 yıl + 58 yaş şartına tabi olurlar.

8 Eylül 1999 öncesi çalışması olup bu çalışmalarla veya bu tarihten önce geçmiş olan ve borçlanılan sürelerle birlikte 23/05/2002 tarihindeki hizmet süresi 3 yıldan fazla olduğunda ise yaş grupları daha erken yaşa ve emeklilik için hizmet süresi de 20 hizmet yılına tabi olurlar.

Memurluktan önce yapılan doğum nedeniyle ve her doğum için 2 yıl toplamda da 6 yıl borçlanıldığında ve bu doğumların da 8 Eylül 1999 öncesi veya 8 Eylül 1999 öncesi çalışmaya başlayıp da bu tarihten önce ve 23/05/2002 tarihine kadar olan süre içerisinde ise borçlanma yapıldığında hem hizmet süresi daha önce tamamlanır hem de emeklilik yaş grubunu etkileyeceğini değerlendirmekteyiz.

Açıklamalarımız bağlamında durumunuzu değerlendirmemiz:

1989 yılında kayıtlı olarak sigortalı işe başladıktan sonra ve 23/05/2002 tarihinden önce 1997 yılında yapmış olduğunuz doğum nedeniyle borçlanma yaparsanız, ki bu borçlanma süreniz belirttiğiniz gibi doğumdan 6 ay geçtikten sonra memur olarak atanmış olduğunuzu belirttiğinizden sadece bu süreyi borçlanabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

Bu süreyi borçlanma yaptığınızda ve yapmadığınızdaki durumlarınız ise şöyle olacaktır.

Borçlanma yapmadan mevcut durumunuza göre 53 yaş grubuna dahil olursunuz ve 8/10/1972+ 53 = 8/10/2025 tarihi + 20 yıl hizmet olduğunda emekliliğe hak kazanırsınız.

Belirttiğiniz 6 ay 19 günlük süreyi borçlanma yapmanız durumunda ise, yine durumunuzda bir değişiklik olmaz yine 53 yaş grubuna dahil olursunuz.

Yani borçlanma yapılacak sürelerin daha fazla olması memurların emeklilik yaş gruplarını etkiler ve daha önceki tarihlerin olmasını sağlar. Dolayısıyla sizin tabi olduğunuz 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmündeki tabi olduğunuz hüküm, "o) Emeklilik hizmet sürelerini doldurmaya; 14 tam yıldan fazla, 15 tam yıl veya daha az kalan kadın iştirakçiler 53, ." şeklindedir.

Sonuç bağlamında; Borçlanma yapsanız da yapmasanız da 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet sürenize göre 20 tam hizmet yılınızı tamamlanacak süre içerisinde kalmakta olduğundan durumunuzu değiştirir bir husus olmayacağını, değerlendirmekteyiz.

Bu soru 5,473 defa okundu.
YORUMLAR
Bu soruya henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
ANKET
Türkiye'nin yangınla mücadelesini nasıl buluyorsunuz?