Askerlik süresini borçlanmanın emekliliğe etkisi

15/03/2019 09:52:00
Yazdır

Soru

24.10.1972 doğumluyum,

23.09.1987 tarihinde Ticaret Lisesi stajı nedeniyle ilk sigorta girişim var,

15.06.1990 tarihinde özel bir işyerinde çalışmaya başladım, 1158 gün SSK lı sürem var ancak bunun yaklaşık 70 günü 18 yaş altı

21.11.1995 - 20.05.1997 tarihleri arasında askerlik yaptım,

09.12.1997 tarihinde memur olarak göreve başladım, halen memuriyetim devam etmektedir.

Emeklilik tarihim nedir?

Cevap

Durumunuzu değerlendirmemiz;

2008 yılı ekim ayından önce çalışmaya başlamış olan memurlar 5434 e tabi olurlar.

Kademeli emeklilik yaş grupları 23/05/2002 tarihine kadar olan toplam süreye göre 5434 geçici madde 205 hükmüne göre belirlenir.

Staj süreleri emeklilik hizmet, emeklilik yaş olarak etkisi bulunmaz.

23/05/2002 öncesi askerlik süreleri ne zaman istenilirse borçlanılabilir, borçlanıldığında hem hizmet süresini artırır hem de 23/05/2002 tarihindeki yaş grubunu tespite yarayan hizmet süresine de olumlu katkı sağlar.

Borçlanmaların da emekli olmadan en az 6 ay önce yapılması gereklidir. Bugün için borçlanma tutarlarının yüksek olması nedeniyle borçlanma yapacakların daha önce emekli olma düşüncesinde olanlar için tercih edilen bir durum olmaktadır.

18 yaş altında geçen sigortalı süreler hizmet süresinde uygulanır, ancak intibak işleminde uygulanmaz.

Bu kısa açıklamalarımız bağlamında değerlendirmemiz şöyle olacaktır;

1- Askerlik sürenizi borçlanmış iseniz;

5434 geçici madde 205 ( l ) bendi hükmüne göre 54 yaş emeklilik yaş grubunuz olur. Yani 24/10/1972 + 54 = 24/10/2026 tarihinde 25 yıl hizmet te olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.

2- Askerlik sürenizi borçlanmamış iseniz;

5434 geçici maadde 205 ( m ) bendi hükmüne göre 55 yaş emeklilik yaş grubunuz olur. Yani 24/10/1972 + 55 = 24/10/2027 tarihinde 25 yıl hizmet te olduğunda emekli olabileceğinizi değerlendirmekteyiz.


SORU: 20.03.1969 tarihinde doğdum. 5434 sayılı kanunun 4/1-c maddesi kapsamında 21.01.1993 tarihinde memur olarak başladım ve halen görev yapmaktayım. Memuriyet dönemi içerisinde Aralık 1998 -Temmuz 1999 tarihleri arasında 8 ay kısa dönem askerlik vazifesini yaptım. Memuriyet öncesinde 5510 sayılı Kanunun 4/1-a maddesine tabi 18.07.1986 tarihinde 20 gün, 01.06.1987 tarihinde de 100 gün olmak üzere toplam 120 günlük sigortalı hizmetim bulunmaktadır. Söz konusu hizmetlerimi görev yaptığım kurumda hizmet birleştirmesini yaptım

Bu bilgilerime göre yaş haddinden ne zaman emekli olabilirim bilgi verirseniz çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

CEVAP: 5434 e göre kademelendirilmiş yaş grubuna dahil olmaktasınız. Yani 2/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süreleriniz emeklilik yaş grubunuzu belirleyecektir.

Emeklilik kademeli yaş grupları 5434 geçici madde 205 hükmünde belirlenmiştir.

Askerlik borçlanmaları 23/05/2002 öncesinde geçmiş ise ne zaman borçlanılırsa borçlanılsın kademelendirilmiş yaş grubuna etki edebilir.

Bu bağlamda hesaplamamız/değerlendirmemiz;

1- Kısa dönem askerlik sürenizi borçlanmamış iseniz;

5434 geçici madde 205 ( k ) bendine göre 53 yaş grubunuz olur. Yani 20/03/1969 + 53 = 20/03/2022 emeklilik tarihiniz olur, bu tarihte 25 yıl hizmette gerekir.

2- Kısa dönem askerlik sürenizi borçlanmış iseniz;

53 yaş grubunuzda bir değişiklik bulunmaz.

Borçlanma yapsanız da yapmasanızda 53 yaş grubunuzu tamamlamanız gerekir.

Bu soru 15,998 defa okundu. 7 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?