Fakülte süresini borçlanmak Emniyet Personeline fayda sağlar mı?

09/06/2020 16:48:00
Yazdır

Soru

1980 doğumluyum. İlk SGK girişim 2001 (prim gün yok) ancak 2003~2004'den toplamda 520 4A hizmet günüm var. 2003'den yedek subay askerlikten 240 4C hizmet günüm var. 2006 dahil halen polis memuru olarak çalışmaktayım. Sorum şu. 1997~2001 yıllarında lisans okudum ve bu lisans durumunu saydırmak istiyorum. Şu an itibariyle maaşsız 2025, maaşlı 2035 emeklilik gözüküyor. Lisans durumunu saydırsam maaşlı emeklilik tarihi öne gelir mi?

Cevap

1997-2001 yılları arasında geçen fakülte süresini borçlanmak Emniyet Personeline fayda sağlar mı?

Kısa bilgiler olarak:

2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar hakkında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

5434 hükümlerine göre, kademeli yaş grubuna, yani 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmüne girilebilmesi için memurun 23/05/2002 tarihindeki toplam hizmet süresinin en az 3 yıl olması (yıpranma süresi, işçi, esnaflık süreleri de dahil olarak) ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce fiili olarak çalışmış olmaları gerekir. Yani 8 Eylül 1999 tarihinden önce işçi, esnaf, memurluk gibi Sosyal Güvenlik Kurumuna primleri yatırılmış bir sürelerinin olması gerekir.

Bu bağlamda durumunuz hakkında ve aynı durumda olan emniyet personeli için genel değerlendirmelerimiz şöyle olacaktır:

Okul sürelerinin borçlanılmasının emeklilik yaş grubuna etki edebilmesi için mutlaka 8 Eylül 1999 tarihinden önce işçi, esnaf, memurluk, memurluk hizmetinden sayılan vekil öğretmenlik, yedek subaylık gibi sürelerin olması gerekir. Bu şekilde çalışma varsa emeklilik yaş grubuna ve bu yaş grubundan yıpranma paylarının tamamının indirilmesine katkı sağlar, çalışmalar yoksa emeklilik yaş grubuna ve yıpranma paylarının tamamının indirilmesine katkı sağlamaz.

Borçlanma yapıldığında hizmet artmış olacağından hesaplanacak olan emekli maaşının artmasına katkı sağlar ve emekli ikramiyesi ödenecek olan tam yıl sayısını artırır.

Sonuç değerlendirmemiz olarak; Sizin 8 Eylül 1999 tarihinden önce işçi, esnaf, memur, vekil öğretmenlik, yedek subaylık gibi hiçbir hizmetinizin olmadığı belirttiğimiz bilgilerden anlaşıldığından, okul sürenizi borçlanmanızın sadece hizmet artırımına katkı sağlayacağını, maaşlı emeklilik yaş tarihinizi daha önceye almaya katkı sağlamayacağını belirtebiliriz.

Konu hakkında daha önce sitemizde yayımlanan haberlerimiz mevcuttur, son olarak yayımlanan haber için tıklayınız.

https://www.memurlar.net/haber/901822/emniyetten-bazi-polislerin-emeklilik-yasini-degistiren-onemli-degisiklik.html

Bu soru 7,817 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;