Denetmen kadrosundayım rotasyon olmamak için diğer kadrolara nasıl geçerim?

26/09/2019 21:17:00
Yazdır

Soru

Kamu kurulusunda A grubu kariyer kadro olan denetmen kadrosunda 6 senedir calismaktayim. Rotasyona tabi olan bu kadrodan ayrilmak istiyorum. Acaba normal memurluga nasil gecis yapabilirim?

Kanunda bunun bir maddesini bulamadim. Kurumuma nasil bir dilekce yazmaliyim?

Iyi calismalar...

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Memurların kurumlarınca görevlerinin ve yerlerinin değiştirilmesi:

Madde 76 - Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler. Memurlar istekleri ile, kurumlarında kazanılmış hak derecelerinin en çok üç derece altında aynı veya başka yerlerdeki kadrolara atanabilirler. Aşağı dereceye atananların 68 inci maddede yazılı süre kaydı aranmaksızın eski derecelerine tekrar atanmaları mümkündür. Kazanılmış hak derecelerinden aşağı derecelere atananların aylık derece ve kademeleri genel hükümlere göre tespit edilmekle bereber,atandıkları bu derecelerde geçirdikleri süreler (kesenek ve karşılık farklarının kendileri tarafından her ay T.C. Emekli Sandığına göderilmesini kabul etmeleri şartiyle) emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir."

A grubu kariyer denetmen kadrolarında bulunsanız da dilekçe ile talepte bulunmanız halinde 76. Maddeyle diğer memur kadrolarına atanabileceğinizi düşünüyoruz. Kurumunuz hizmet ihtiyacına göre talebinizi değerlendirecektir.

Ayrıca atandığınızda kazanılmış aylık derecenizin korunacağını ancak ücretinizde ciddi azalma meydana geleceğini de belirtelim.

Bu soru 13,655 defa okundu. 4 Yorum yapıldı
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam