2018 öncesi PMYO süresini borçlanan, 5434'e tabi olur mu?

14/11/2018 18:18:00
Yazdır

Soru

Merhaba tereddüte düştüğüm bi konuda beni aldınlatırsanız sevinirim.

Eylül 2007 yılında POlis MYO 'na giriş yaptım.

Temmuz 2009 yılında Polisliğe başladım. 5510 sayılı kanunun sigortalı sayılanlar kısmı 4. Maddesinde yasal dayanağı mevcut PMYO akademi ve TSK ya ait okullarda okuyan ve mesleğe başlayan öğrenciler kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren sigortalı. 01.10.2008 tarihinden itibaren hizmet dökümünde 4C statüsünde primlerimin yattığını e devlet üzerinden öğrendim. 5510 sayılı kanuna tabiyim. Aynı kanunun 46. Maddesi okulda geçen süreleri borçlanma imkanı tanıyor. PMYO da geçen süreleri 01.10.2008 öncesi sigortadan borçlanırsam, 5434 sayılı kanuna tabi olurmuyum. 5434 e tabi olursam Şimdi bu borçlanmayı yaptığımda geriye dönük primlerimin hepsi 5434 sayılı kanuna göre mi olur ve geriye dönük benden geçmiş yıllara dönük kesenek farkı veya maaş farkı alacağı çıkar mı ?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

2007 yılında başladığı Polis Meslek Yüksek okulunu borçlanan kişi 5434 sayılı Kanuna tabi olur mu? Sorunuz özelinde durumunuzu değerlendirmekteyiz.

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olmayanlar 5434 e tabi olamazlar.

Kısa bilgiler olarak;

2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar, memurluk hizmeti sayılan yedek subaylık, vekil öğretmenlik gibi hizmetleri bulunanlar 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kapsamına girerler.

5434 sayılı Kanun kapsamına girenlerden yıpranma süresine sahip olanların bu süreleri emeklilik yaş hadlerinden indirilir, 8/9/1999 tarihinden önce memur olanların yıpranma sürelerinin tamamı bu tarihten sonra başlayanların ise 3 yılı geçmemek üzere yarısı yaş hadlerinden indirilir.

5510 sayılı Kanun kapsamına girenlerden yıpranma süresine sahip olanların ise bu süreleri ancak 3 yılı geçmemek üzere yarısı yaş hadlerinden indirilir.

5434 sayılı Kanun kapsamına girilebilmesi için mutlak surette 2008 yılı Ekim ayından önce Sosyal Güvenlik Kurumu kesintileri yapılmış olan memurluk hizmet sürelerinin olması gerekir, bu tarihten önce Sosyal Güvenlik Kesintisi yapılmasına yönelik Kanun hükmü olmayan, ancak 5510 sayılı Kanunla getirilmiş yeni bir düzenleme ile borçlanma imkanı sağlanmış olan sürelerini borçlananlar 5434 sayılı Kanun Kapsamına girmezler.

5434 sayılı Kanun Madde 12 hükmünde sadece "Harp okulları, fakülte ve yüksek okullarda Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulan adaylar ile Fakülte veya yüksek okullar ile meslek yüksek okullarında kendi hesabına okuduktan sonra muvazzaf subay veya astsubay nasbedilen veya askerlik hizmetini müteakip muvazzaf subay veya astsubaylığa geçirilenler" bulunduğundan bu kapsamdakiler bu yerlere 2008 yılı Ekim ayından önce başlamaları halinde 5434 sayılı Kanun kapsamına girerler.

Ancak, Polis Meslek Yüksek Okullarının hizmet olarak sayılması ve daha önce geçen bu sürelerin de borçlanma kapsamına alınması 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile sağlanmıştır.

Sonuç Değerlendirmemiz;

2008 yılı Ekim ayından sonra memur olmanız nedeniyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına gireceğinizi,

Polis Meslek yüksek okul sürenizi borçlanmanız halinde 5434 sayılı Kanun kapsamına giremeyeceğinizi,

Azami görev yapacağınız yaş haddi süresinde 5434 sayılı Kanun Madde 40 hükmüne tabi olacağınızı, ayrıca bu yaş haddi hariç normal olarak da 60 yaşa tabi olacağınızı, yani YAŞ 60 veya 5434/40 da belirlenen yaş haddi + 25 yıl hizmet esas alınarak emekliliği hak edebileceğinizi,

Yıpranma sürelerinizin emeklilik yaş haddinizinden azami 3 yılı geçmemek üzere indirilmesi gerekeceğini,

Herhangi bir maaş farkı ve SGK prim farkının da oluşmayacağını,

Emekli aylıklarınızda SGK. prime esas kazançlar esas alınarak hesaplanacağını,

Değerlendirmekteyiz.

Bu soru 891 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLAR
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?